Le Monde: Бајден предложио упумпавање 1,9 билиона долара у економију САД

ТОКОМ 2020. СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ ИМАЛЕ НАЈВЕЋИ ЕКОНОМСКИ ПАД НАКОН 1945.

* Међународни монетарни фонд процењује да ће се Сједињене Државе вратити на докризни ниво ако буду имале економски раст изнад  5 одсто

* Нови план подстицаја вероватно ће бити смањен због отпора републиканаца. Међутим, и само 38 од 50 сенатора-демократа подржава повећање савезне минималне зараде са 7,25 на 15 долара на сат

_________________________________________________________

       АМЕРИЧКА економија се прошле године први пут суочила са рецесијом након финансијске кризе 2008., објавио је Le Monde.

        Навео је да је економски пад у САД 2020. године био највећи у читавом послератном периоду. А постоји ризик да чак ни гигантски план подстицаја који је представио Џо Бајден неће помоћи Америци да се врати на ниво пре кризе.

       Цела 2020. била је година, а Министарство трговине САД процењује да је БДП земље опао за 3,5 одсто у односу на 2019. годину.

       Међународни монетарни фонд процењује да ће се Сједињене Државе вратити на докризни ниво ако буду имале економски раст изнад  5 одсто.

       У четвртом тромесечју 2020. године, услед наставка епидемије, која је довела до уништења 500 хиљада радних места у хотелијерству, ресторанима и сектору забаве, и проузроковала нови пораст незапослености у децембру, америчка економија се опоравила за само 4 одсто.

       Генерално, 2020. годину за америчку економију обележили су шокови: у другом кварталу БДП се смањио за 31,4 одсто, а у трећем је порастао за 33,4 одсто.

       То, међутим, није повратило многа радних места: стопа незапослености, која је била најнижа у последњих 50 година (3,5 одсто) пре кризе, порасла је на 14,8 одсто у априлу и постепено опала на 6,7% у новембру. Међутим, до краја децембра САД су имале мањак од 8,9 милиона радних места, а црнци и Латиноамериканци постали су главне жртве незапослености. Као и слабо плаћени услужни радници.

       Велики план социјалне помоћи који је Конгрес усвојио под Трампом помогао је Американцима да издрже. Генерално, њихови реални приходи порасли су за 6 одсто у 2020. години захваљујући масовним финансијским инјекцијама, док је у претходне две године раст износио 2,2 одсто и 3,6 одсто.

       Американци су већи део државне помоћи пренели у штедњу, која се током године више него удвостручила.

       Конгрес САД расправља о Бајденовом плану економске подршке од 1,9 билиона долара.

       The Wall Street Journal предвиђа да ће америчка економија ове године створити више од 5 милиона радних места, што ће бити апсолутни рекорд након 1946. године, али то неће надокнадити губитке из 2020. године.

       Нови план подстицаја вероватно ће бити смањен због отпора републиканаца. Међутим, и само 38 од 50 сенатора-демократа подржава повећање савезне минималне зараде са 7,25 на 15 долара на сат.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари