Лагумџија изненадио Хрвате најавом трговинског рата
Сарајево тражи да према `европској Хрватској` има седам нових граничних прелаза
* У Загребу све било идилично, али је министар спољних послова БиХ након повратка у Сарајево рекао "да на дневном реду не смеју бити само она питања која Хрватска сматра битним јер, у супротном, не треба искључити интервенцију Брисела, упозорио је Златко Лагумџија
У ХРВАТСКОЈ је са изненађењем дочекана изјава министра спољних послова БиХ Златка Лагумџије – дата након повратка из Загреба - да Хрватској и БиХ прети "нека врста трговинског рата" не реше ли се отворена питања у следећих петнаест месеци.
Према писању ријечког Новог листа, овај дипломатски шамар службеног Сарајева изненађује тим више јер таквога тона у Загребу није било.
Све изјаве и затворени разговори у Загребу су одисали добросуседством, а Лагумџија је лично најавио потписивање међудржавног споразума о евроатлантском партнерству.
Међутим, након повратка у Сарајево Лагумџија је рекао "да на дневном реду не смеју бити само она питања која Хрватска сматра битним", иако то у Загребу нико није ни тражио. "У супротном, не треба искључити интервенцију Брисела", упозорио је Лагумџија.
Шеф дипломатије БиХ је рекао да треба отворити седам, а не предвиђена два гранична прелаза за робу анималног порекла када Хрватска уђе у ЕУ. "Јер, ако будемо имали два, завршићемо без иједнога", навео је Лагумџија.
"Ако се ове ствари не реше системски, за годину ћемо бити у позицији да ништа није решено, а ако се то догоди, бојим се да ћемо ући у економско-трговински хаос између две земаље који ће бити на штету свих", рекао је Лагумџија.
Он тврди да Хрватска БиХ продаје 90 одсто производа које не може продати нигде другде, а да БиХ такве производе може куповати било где.
Хрватски дипломатски извори потврдили су Новом листу да је у Загребу говорио сасвим друкчије.
Проблем граничних прелаза, наиме, није проблем Хрватске, него БиХ - ЕУ комисија преговарала је с БиХ о могућности отварања додатних прелаза, али само под условом да БиХ има довољно робе европског стандарда која би преко тих прелаза могла бити превезена.
Власти БиХ нису у то увериле Европску комисију, па засад вреди одлука да ће Хрватска према БиХ отворити само два прелаза за превоз робе анималног порекла.
Проблем је за БиХ још и већи, јер још није почела припреме за прилагођавање чак ни та два гранична прелаза за извоз у ЕУ. Прилагођавање уласка Хрватске у ЕУ коштаће БиХ најмање 15 милиона евра, према рачуници Дирекције за европске интеграције БиХ, али би коначан износ могао да буде и већи.