Клинтонова FBI: Не сећам се да сам добила инструкције шта да радим са тајним подацима

ВАДИЛА СЕ НА ПОТРЕС МОЗГА КОЈИ ЈЕ ИМАЛА У ДЕЦЕМБРУ 2012. ГОДИНЕ

  • Једино је признала да је знала да државни секретар има право да одређене информације прогласи за тајне. Притом је нагласила да се она сама тим правом није користила
  • У међувремену су се појавиле претпоставке да је Клинтонова на месту државног секретара могла изгубити неколико смартфона са тајним информацијама
  • Њене помоћнце Хјума Абедин и Моника Хенли су испричале да је често било нејасно где се налази њен стари смартфона након што би прешла на нови. А у неким случајевима су помоћници Клинтонове разбијали стари смартфон (наводно је било и ударања чекићем по њима), а требало је да буду враћени одељењу Стејт департмана које се бави уништавање апаратуре са тајним информацијама

          КАНДИДАТКИЊА Демократске партије за председника САД – Хилари Клинтон – тврдила је приликом давања исказа у FBI о руковању са тајним и повељривим државним информацијама и документима док је била државни секретар да није у стању да се сети „службених инструкција“ које је добила приликом преузимања функције.

          Ово је разоткрио сам FBI. Само давање исказа имало је овај ток.

          На захтев да каже које је инструкције добила за руковање тајним подацима, Клинтонова је рекла да се не сећа никаквих инструкција. Такође је рекла да се не сећа ни да ли су јој била предочена правила руковања тајним документима.

          FBI није дошао ни до каквог конкретног закључка поводом овакве заборавности код личности која је руководила америчком дипломатијом. Уместо тога, указао је да се сама Клинтонова приликом давања исказа позвала на то што је 2012-те имала потрес мозга због чега је могла „заборавити неке чињенице“.

          Навео је и да се Клинтонова ослањала на друга службена лица у Стејт департману да ће одлућивати (у складу са правилима) које ће јој информације слати, а које неће и да се не сећа да је пред њом ико покретао питање тајности информација које је она добијала преко своје приватне електронске поште.

          Једино је признала да је знала да државни секретар има право да одређене информације прогласи за тајне. Притом је нагласила да се она сама тим правом није користила.

          FBI није против Клинтонове покретнуо никакав поступак, а његов директор, Џејмс Коми, њено држање на функцији назвао је „у највећој мери немарним“.

          Клинтонова је по избијању скандала са приватног сервера, који је користила и за службену преписку, удаљила око 30.000 фајлова, тврдећи да су били „личног карактера“.

          Клинтонова је потрес мозга имала децембра 2012-те, а пред ту Нову годину јој је био откривен тромб.

          Да подсетимо: Клинтонова је раније признала да је и за личне и за службене потребе користила свој смартфон јер јој је то „било најзгодније“. Чак је тврдила да је исто тако поступао и њен претходник Колин Пауел, као и други пре њега.

          Тада је тврдила и да се не сећа да је преко приватног сервера и мејла добила ишта тајно.

          FBI је објавио транскрипт исказа Клинтонове на 11 страница.

          У међувремену су се појавиле претпоставке да је Клинтонова на месту државног секретара могла изгубити неколико смартфона са тајним информацијама.

          Њене помоћнце Хјума Абедин и Моника Хенли су испричале да је често било нејасно где се налази њен стари смартфона након што би прешла на нови. А у неким случајевима су помоћници Клинтонове разбијали стари смартфон (наводно је било и ударања чекићем по њима), а требало је да буду враћени одељењу Стејт департмана које се бави уништавање апаратуре са тајним информацијама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари