Канађанин Русији могао предати тајне податке обима објављеног у Викиликсу
АМЕРИЧКИ ЛИСТ ВОЛ СТРИТ ЏОРНАЛ ОБЈАВИО,
ПОЗВАВШИ СЕ НА „ИЗВОР БЛИЗАК ИСТРАЗИ“
Џефри Дилајл
- Oфицир канадске ратне морнарице Џефри Дилајл, који је 16. јануара ухапшен под оптужбом да је „шпијунирао у корист стране државе“, служио је у центру везе и шпијунаже на истоку Канаде, у грофовији Халифакс
- Лист тврди да су преко Дилајла углавном „исцуриле“ информације које се тичу такозваног „система Five Eyes (Петоро Очију)“, односно заједниче радиоелектронске шпијунаже САД, Велике Британије, Канаде, Аустралије и Новог Зеланда. Тај систем је у свету познати и под именом „Ешелон“
- Извор у америчкој влади је саопштио да је Бела кућа већ разматрала „цео инцидент“ и да је „веома забринута због размера предатих информација“
ТАЈНИ подаци - за које се тврди да их је официр канадске ратне морнарице Џефри Дилајл предао руској обавештајној служби - по обиму се могу мерити са количином поверљивих докумената које је јавним учинио Викиликс - објавио је амерички лист Вол Стрит Џорнал, позвавши се на „извор близак истрази“.
Канадске власти су Дилајла ухапсиле 16. јануара, под оптужбом да је „шпијунирао у корст стране државе“.
Шеф представништва CTW News у Отави, Роберт Фајф, изјавио је, позивајући се на неки свој неименовани извор, да је Русија „могла бити земља заинтересована за Дилајлову шпијунажу. Он је и саопштио да је Дилајл ухапшен док се спремао да „отпреми нову партију тајних података“.
Дилајл (40) служио у центру везе и шпијунаже на истоку Канаде, у грофовији Халифакс. Из тог центра је држано на оку кретање свих војних бродова у Атлантском океану. Има индиција и да су ту „обрађиваље и све електронске информације размењене између Канаде и њених савезника“.
Према писању Вол Стрит Џорнала, преко Дилајла су углавном „исцуриле“ информације које се тичу такозваног „система Five Eyes (Петоро Очију)“, односно заједниче радиоелектронске шпијунаже САД, Велике Британије, канаде, Аустралије и Новог Зеланда. Тај систем је у свету познати и под именом „Ешелон“.
Извор у америчкој влади је саопштио да је Бела кућа већ разматрала „цео инцидент“ и да је „веома забринута због размера предатих информација“. Исти извор је открио: и да је скандал „озбиљно искомпликовао односе између Вашингтона и Отаве у области војне и обавештајне сарадње“.
Наводно су високи представници обавештајних служби земаља које су у систему Five Eyes почетком марта одржали тајно саветовање на Новом Зеланду да би се договорили - како да сличне „епизоде“ убудуће буду „апсолутно искључене“. А и да би се договорили како амортизовати последице „провале у Халифаксу“.
Канадски медији су у јануару објавили да је Отава после хапшења Дилајла протерала шет руских дипломата.
Руска дипломатија је демантовала такве информација и саопштила да су те дипломате „саме отпутовале из Канаде, по завршетку службеног боравка“.