Јишај спреман да Грасу објасни зашто су му врата Израела заувек затворена
ПОРУЧИО НОБЕЛОВЦУ ДА ЈЕ ИЗРАЕЛ
„ПОНОСАН НА СВОЈУ ПОЛИТИКУ, СНАГУ И ЈУДАИЗАМ“
Ели Јишај
- Ако Грас покаже интерес да престане са писањем антисемитских стихова, са задовољством ћу му објаснити - најбоље, на територији неке неутралне земље - због чега човек који је добровољно ступио у СС дивизију „Мртвачка глава“ под руководством нацисте Хајнриха Химлера нема право да дође у земљу народа у чијем уништавању је учествовао - наглашава се у саопштењу министра унутрашњих послова Изреала Елија Јишаја
МИНИСТАР унутрашњих послова Израела Ели Јишај, који је пре неки дан немачког нобеловца Гинтера Граса прогласио персоном нон грата у својој земљи, објавио је да је спреман да му „лично објасни разлоге такве одлуке“. Али, и то: уз постављање услова...
„Ако Грас покаже интерес да престане са писањем антисемитских стихова, са задовољством ћу му објаснити - најбоље, на територији неке неутралне земље - због чега човек који је добровољно ступио у СС дивизију „Мртвачка глава“ под руководством нацисте Хајнриха Химлера нема право да дође у земљу народа у чијем уништавању је учествовао“ - објавио је немачки дневни лист Зидојче Цајтунг Јишајево саопштење.
Јишај је претходно обзнанио да се Грасу (84) забрањује улазак у Израел, а шеф израелску дипломатије чак иницирао да му се одузме Нобелова награда за књижевност. А све због „политичке песме“ под насловом „Шта мора да се каже“, која је поделила и немачку јавност (неки медији и политичари Граса такође оптужују за антисемитизам, али је још више оних који га бране).
Јишај се поново огласио, реагујући на Грасов чланак у Зидојче Цајтунгу „Тада као и данас - мој одговор на последње одлуке“, у којем је израелског министра унутрашњих послова упоредио са бившим шефом источнонемачког Штазија Ериком Милкеом. Грас је при том закључио: „Источне Немачке више нема. Али, ни израелска влада, која је на челу атомске државе над којом нико нема контролу, такође не трпи ничије замерке. Много пута сам боравио у Израелу и у сталном сам контакту са представником јеврејске заједнице у мом родном граду Гдањску Ервином Лихтенштајном. Зато се осећам заувек повезаним са Израелом“.
Ни последње речи га, међутим, нису спасиле од Јишајеве спремности да му - на територији неке треће земље - образложи одлуку о забрани уласка на територију Израела..
Утолико је симптоматичније што се у Јишајевом саопштењу посебно указује: „Израел има разуман и веома уравнотежен режим који је поносан на своју политику, своју снагу и јудаизам“.