Изложба у берлинском музеју: Печат ратоваи миграција на Немачкој од каменог доба

ИЗЛОЖЕНО 1.000 ПРЕДМЕТА – НЕБЕСКИ ДИСК ИЗ НЕБРЕ, СЕКИРА НЕАНДЕРТАЛАЦА, КАМЕНА МАСКА...

* Директор берлинског Музеја праисторије и ране историје Матијас ВЕМХОФ: Миграције нису мајка свих проблема. Оне су почетак свих иновација

____________________________________________________________________

         ВРХ стреле у лобањи древног палог ратника, жена бујних облина направљена од слоноваче и маска римског речног бога, неки су од око 1.000 великих археолошких открића први пут скупљених на једном месту.

         Изложба је отворена у берлинском музеју Гропијус Бау, а открива како су рат, уметност и миграције остављали свој печат у Немачкој од каменог доба.

         Покривено је више од 300.000 година, почевши од танког дрвеног копља које је користила врста која је лутала Европом много пре доласка хомо сапиенса.

         Неандерталске секире показују како су наши древни рођаци побегли на југ од наступајућег леденог доба, што је први конкретнији доказ постојања климатских избеглица, док "Венера из Холе Фелса" од слоноваче и сличне гравуре датиране између 40.000 и 35.000 година пре нове ере сведоче о фасцинацији раних Европљана женским телом, која ни до данас није напустила уметнике.

         "Основи европског заједничког културног наслеђа сежу хиљадама година уназад", рекла је Кристина Хак, заменица шефа Берлинског државног музеја који је помогао у прикупљању предмета из музеја широм Немачке.

         Тачна природа предмета често није најјаснија. На пример, небески диск из Небре, предмет од злата и бронзе величине тањира који приказује сунце, месечеве мене и сазвежђе Плејада, сматра се једним од првих астрономских приказа у историји, али је могуће да је имао и религијски значај.

         Датиран око 1600. године пре нове ере, диск је само пар векова старији од три спектакуларна златна шешира за које се најпре веровало да су их носили рани келтски свештеници али који су могли да служе и као примитивни календари.

         Многи од изложених предмета показују колико је напредак био повезан с кретањем људи, робе и идеја у и кроз Европу.

         "Миграције нису мајка свих проблема. Оне су почетак свих иновација", рекао је директор берлинског Музеја праисторије и ране историје Матијас Вемхоф.

         Он је навео да богатство предмета пронађених током недавне изградње нове линије метроа у Келну, где предмети који потичу из разних делова Римског царства, доказују да је тај град био место мешања култура.

         Поред камене маске речног бога налазио се савршено очувани надгробни споменик трговца по имену Секстус Хапаронијус Јустинус.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари