Источно од Акапулка закон у рукама народне полиције

МЕКСИКАНЦИ ОДЛУЧИЛИ ДА СЕ САМООРГАНИЗУЈУ

И СУПРОТСТАВЕ КРИМИНАЛНИМ БАНДАМА

  • Иако је самозаштита део традиције у Мексику, радикалније групе су почеле да се формирају тек почетком јануара. Припадници „народне полиције“ скривају своја лица да би остали анонимни и тиме избегли освету пријатеља својих заточеника или владиних институција
  • „Морају бити кажњени у складу са својим злочином“, сматра Одила Гонзалес Риос, која надгледа народне полицијске снаге у насељу Копала, у близини обале Пацифика. „Уколико су силовали, онда би њих требало силовати да виде какав је то осећај“. „Ако су убили? Иста ствар... Морају умрети, јер се другачије овом неће стати на крај“
  • Нови председник Енрике Пења Њато обећао да ће преусмерити напоре са директне борбе против картела који су у протеклих шест година побили и до 70.000 људи на ефикаснију кампању против изнуда и насиља 

        ДРЖЕЋИ у рукама мачете и зарђале пиштоље, необична група маскираних мушкараца одводи десетине заточеника на један кошаркашки терен, гдје ће им бити „суђено“ због наводних веза са криминалним бандама. Ово је правда у стилу америчког Дивљег запада, само што се догађа у Мексику, наводи се у чланку агенције Ројтерс.

       Бесни због немилосрдних изнуда, отмица и крађа које су задесиле Мексико, фармери, власници продавница и други становници брдовите државе Гуереро одлучили су да узму закон у своје руке као „народна полиција“. 

       Са мајицама навученима преко главе и избушеним рупама на месту очију и носа, десетине наоружаних мушкараца су чувале мали трг у сеоцету Ел Мезон, на који је изведено 50 осумњичених за злочине од убистава преко силовања до крађе. Против њих није представљен ниједан једини прави доказ.

       Народна полиција указује на озбиљан изазов са којим се суочава нови председник Енрике Пења Њато, који је обећао да ће преусмерити напоре са директне борбе против картела који су у протеклих шест година побили и до 70.000 људи на ефикаснију кампању против изнуда и насиља.

       Њато планира да оружане санге на терену замене цивилне полицијске снаге сачињене од бивших војника. Док се то не деси, владине трупе ће наставити да патролирају улицама Мексика како би спречиле насиље.

       Многи Мексиканци имају мало поверења у полицијске снаге и правосудни систем. У овом делу земље људи тај посао преузимају на себе.

       Један од присутних „народних полицајаца“ имао је маску „луча либре“ мексичких рвача, други дуксерицу на којој је био Спајдермен а преко леђа сачмарицу. Поједини су се нервозно играли прстима око ороза.

       Изводили су оптужене у групама од по пет пред стотине посматрача. Општи шок је настао кад је један мушкарац оптужен за убиство. Он је наводно жртви откинуо удове - што је заштитни знак језивих мафијашких убиства. Погледао је у окупљене са равнодушним осмехом.

       Било је и оних који су сведочили да их је оптужени мушкарац отео. Пресуда ће бити изречена касније, поручили су организатори.

       „Многи људи су видели кад су ме зграбили. Поломили су ми раме и рекли да ће ме убити“, рекао је окупљенима један од лидера народне полиције. „У мојој глави, ја сам мртав. Нисам успео да се опоравим од тога“.

Изнуде и отмице

       Заједнице у брдовитим планинама источно од некада успешног а данас огрезлог у криминалу летовалишта Акапулко тврде да је полиција често у тајном партнерству са криминалцима, да не реагује кад се пријави злочин и да сами полицајци траже мито.

       Број изнуда се повећао у Акапулку и његовој околини у протеклих пет година, након што су се два картела сукобила а један од њих се при том распао, стварајући серију миникартела и отмичарских банди.

       „Ми смо жртве изнуде, жртве неправде. Злоупотребљени смо“, рекао је за Ројтерс Бруно Пласидо Балерио, који управља снагама народне полиције у 20 градова и села – што је укупно око 240 наоружаних мушкараца.

       „Ови људи су огорчени због толике неправде. Међутим, ми не тражимо анархију и не желимо да преузмемо правду у своје руке, већ да нађемо начин како да се избавимо из проблема које имамо“.

       Иако је самозаштита део традиције појединих заједница у Мексику, ове радикалније групе су почеле да се формирају тек почетком јануара.

       Са скијашком маском на лицу и дотрајалом пушком калибра .22, „Ел Сиклон“ или „Циклон“ чува мештане оближњих заједница који су дошли да присуствујући „суђењу“.

       Припадници „народне полиције“ скривају своја лица да би остали анонимни и тиме избегли освету пријатеља заточеника или владиних институција.

       „Људи су сити свега“, рекао је 45-годишњи сељак. „Влада нас не подржава, па смо одлучили да покушамо да уклонимо све лоше људе. Морамо да се ослободимо ових животиња“.

       Вече пре суђења, државни званичници Гуерера су организовали последњи покушај да смире ситуацију, али без резултата. Заједнице сада морају да одлуче да ли да наметну своје казне или да заточенике предају мексичким судовима. Поједини захтевају систем „око за око, зуб за зуб“.

„Силоватеље треба силовати“

       „Морају бити кажњени у складу са својим злочином“, сматра Одила Гонзалес Риос, која надгледа народне полицијске снаге у насељу Копала, у близини обале Пацифика. „Уколико су силовали, онда би њих требало силовати да виде какав је то осећај“.

       „Ако су убили? Иста ствар... Морају умрети, јер се другачије овом неће стати на крај“, рекла је. „Њима треба учинити оно што су они учинили другима“.

       Акапулко је прошле године добио неславну титулу града са највећом стопом убистава у Мексику.

       Државом Гуереро патролирају полицијски теренци, наоружани полу-аутоматским оружјем.

       Има и оних који критикују подршку владе „народној полицији“.

       „Ово је кршење људских права. Они крше право грађана на слободу“, рекао је Оскар Ориз, професор права у Акапулку. „Мексичка држава, а нарочито држава Гуереро, би требало да буду ефикасније, јер се не сме допустити да се закон крши на овакав начин“.

       Поједини локални званичници, међутим, тврде да рад „народне полиције“ приморава криминалце да преиспитају своје намере.

       „Надлежни органи су нас охрабрили, не могу то ни да сакријем ни да негирам“, рекао је градоначелник Ајутла, Северо Кастро Годинез. „Захваљајући овом покрету, стање у Ајутли је мирније... Народну полицију чине добри људи. То су одговорни грађани. Они не планирају да убију било кога. Планирају да промене понашање друштва“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари