Исламска држава заузела Палмиру, Асадова армија евакуисала најважније статуе и барељефе

АСАДОВЕ СНАГЕ ИПАК И ДАЉЕ КОНТРОЛИШУ СТРАТЕШКИ ПУТ ХОМС-ДАМАСК-БАГДАД

Рушевине Палмире

  • Сиријска армија је била приморана да напусти три своја последња упоришта у Палмири и око ње - аеродром, затвор и штаб својих снага безбедности
  • Највеличанственији споменик у Палмири је Баалов храм из 1. века који се сматра најзначајнијом верском грађевином на целом Блиском истоку. Други најбитнији споменик у Палмири је позориште које, такође, датира из 1. века и од којег је сачувано девет редова столица. Иза њега се налазио мали Сенат где је локално племство расправљало о правним и политичким одлукама, као и такозвани „Тарифни суд“ где је, према једном натпису, била царинарница за караване

        СНАГЕ Исламске државе преузеле су јутрос потпуну контролу над сиријским градом Палмира угрозивши тако артефакте од непроцењиве вредности.

        Озлоглашени џихадисти који су оснивали калифат прошле године на територији Ирака и Сирије, прокрчили су пут у Палмиру пешице, после продора на северу града.

        Сиријска армија је била приморана да напусти три своја последња упоришта у Палмири и око ње - аеродром, затвор и штаб својих снага безбедности.

        Асадове јединице ипак и даље контролишу ауто-магистралу Хомс-Дамаск-Багдад.

        Зашто је тај град важан и шта он значи за човечанство и светску културну баштину?

        Палмира се налази на UNESCO-вој листи светске културне баштине и представља праву оазу са рушевинама из античког доба.

        Тамо се налазе рушевине некад раскошних грађевинских здања као што су: Баалово светиште, трг, улице, палате, позоришта, хришћанске базилике и друго. Скулптуре које се тамо налазе су спој градитељског наслеђа Блиског истока и класичне римске уметности.

        Највеличанственији споменик у Палмири је Баалов храм из 1. века који се сматра најзначајнијом верском грађевином на целом Блиском истоку. Настао је као хеленистички грчки храм, од чега су остали само камени фрагменти.

        Други најбитнији споменик у Палмири је позориште које, такође, датира из 1. века и од којег је сачувано девет редова столица. Иза њега се налазио мали Сенат где је локално племство расправљало о правним и политичким одлукама, као и такозвани „Тарифни суд“ где је, према једном натпису, била царинарница за караване.

        Једна од улица води до Диоклецијановог кампа који је изградио Сирије Сосианус Хиероклес, с остацима велике дворане у којој су се држали заставе легија.

        Тамо се налази и храм сиријске богиње Алат из 2. века, затим Врата Дамаска и Храм Баал-Шамина из 17. године.

        Пољски тим археолога, који ради у Палмири од 1958. године је 2005. у рушевинама храма Лата пронашао камену скулптуру крилате богиње победе - Нике.

        Исти тим је у сарадњи са сиријским археолозима 2008. година откопао цркву за коју се верује да је највећа икад откривена у Сирији. Они наводе да црква датира из 8. века и да је до сада највећа пронађена те врсте, димензија 47 са 27 метара. У црквеном дворишту пронађен је и мали амфитеатар где су, како верују стручњаци, обављани хришћански ритуали.

        Генерални директор UNESCO Ирина Бокова осудила је данас напад на Палмиру и упозорила да би то представљало огроман губитак за човечанство.

         „Палмира је изузетно место светске баштине у пустињи и њено уништење би било не само ратни злочин, већ огроман губитак за човечанство“, казала је Бокова.

        Сиријска армија је пре свод одступања отпремила из Палмире све најважније статуе и барељефе. Заједно са њима - и преостале цивиле.

        Борци Исламске државе до сада су уништили и древне градове Нимрод и Хатру у Ираку.

        Тањуг - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари