Иран, Русија и Азербејџан праве транспортни коридор који ће конкурисати Суецком каналу

ПОВЕЗАЋЕ САНКТ ПЕТЕРБУРГ И БОМБАЈ И БИЋЕ ДУГАЧАК 7.200 КИЛОМЕТАРА

Џавад Зариф, Елмар Мамедјаров и Сергеј Лавров

  • Коридор ће користити и постојећу железничку мрежу у све три земље, а примарном се сматра градња потпуно нове пруге која би повезала азербејџански град Астара са истоименим градом на северу Ирана и даље са градовима Решт и Казвин
  • Главне пролазне станице биће: Москва, Астрахањ, Баку и Бендер-Абас. У тој иранској луци би контејнери са робом били укрцавани на бродове и пловили према Бомбају
  • Коридор ће користити и исток и север Европе. Сада руска роба из Москве или Петербурга - бродовима око целе Европе и кроз Суец - стиже у Бомбај за 40 дана, а са градњом пруге то време ће бити смањено до 14 дана

        ИРАН, Русија и Азербејџан одлучили су да убрзају реализацију старе идеје и да направе саобраћајни коридор од Санкт Петербурга до Мумбаја (Бомбаја) дуг 7.200 километара који би био конкурент Суецком каналу.

        Тај транспортни коридор, чија је реализација постала могућа после скидања санкција са Ирана, звао би се „Север-Југ“, а о њему су „принципијелни договор“ управо постигли шефови дипломатија три земље.

        Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров открио је неке подробности будућег „стратешког пројекта“.

        Указао је да би пруга ишла „западном обалом Каспијског мора“ - преко територија Русије и Азербејџана - а даље преко Ирана.

        Ирански министар спољних послова Џавад Зариф додао је: „Разговарамо о последњим елементима пројекта. У све ће се, наравно, укључити министарства транспорта три земље“.

        Главне пролазне станице биће: Москва, Астрахањ, Баку и Бендер-Абас. У тој иранској луци би контејнери са робом били укрцавани на бродове и пловили према Бомбају.

        Сада руска роба из Москве или Петербурга - бродовима око целе Европе - стиже у Бомбај за 40 дана, а са градњом пруге то време ће бити смањено до 14 дана.

        Коридор треба да буде готов крајем 2017-те, а њиме ће се користити и земље истока и севера Европе (Финска, Шведска...).

        Коридор ће користити и постојећу железничку мрежу у све три земље, а примарном се сматра градња потпуно нове пруге која би повезала азербејџански град Астара са истоименим градом на северу Ирана и даље са градовима Решт и Казвин (део пруге између два последња града је у изградњи).

        Пруга преко територија Русије и Азербејџана фактички већ постоји.

        Коридор Петербург-Бомбај у првој фази ће пропуштати до 10 милиона тона терета годишње, а потом 15-20 милиона тона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари