Хонг Конг најконкурентнија економија света, Швајцарска друга, а САД пале на - треће место

МЕЂУ 61. РАНГИРАНОМ ЗЕМЉОМ И СЛОВЕНИЈА, ХРВАТСКА И БУГАРСКА,

А ВУЧИЋЕВЕ СРБИЈЕ НИГДЕ

        СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе предале су титулу најконкурентније светске економије кинеском Хонг Конгу, према најновијем извештају за 2016. годину IMD Светског центра за конкурентност (World Competitiveness Center) из Лозане.

        Хонг Конг се, према ранг листи објављеној на сајту IMD-а, попео са прошлогодишњег другог на прво место ове године, Швајцарска је напредовала са четвртог на друго место, док су САД пале на позицију број три.

        Сингапур, Шведска, Данска, Ирска, Холандија, Норвешка и Канада заокружују тим од 10 водећих најконкурентнијих земаља у свету.

        На листи, на којој је рангирана 61 држава, налазе се само две земље са простора бивше Југославије, и то Словенија, која се попела са ранијег 49. на 43. место, и Хрватска која је остала на зачељу, на прошлогодишњој 58. позицији.

        Од земаља из региона, Мађарска је котирана на 46. месту, Румунија на 49. а Бугарска на 50. месту.

        Занимљиво је да је Русија напредовала за једно место на 44. позицију, док је Грчка пала за шест позиција на 56. место.

        Центар IMD за конкурентност, истраживачка група унутар IMD пословне школе, објављује ранг листу сваке године од 1989, која је широко призната као водећа годишња оцена конкурентности земаља.

        Директор Центра Артуро Брис каже да је доследна посвећеност унапређењу пословног амбијента била кључна за скок Хонг Конга на чело листе, као и да мала величина Швајцарске и њена преданост квалитету омогућава тој земљи брзо реаговање чиме одржава своју привреду на врху.

        „САД и даље имају најбоље економске резултате у свету, али постоје многи други фактори који се узимају у обзир при оцени конкурентности“, рекао је он.

        „Заједнички образац међу свим земљама у првих 20 је њихов фокус на регулативу која пријатељска за пословање, физичку и нематеријалну инфраструктуру и инклузивне институције“, додао је Брис.

        Свако рангирање се заснива на анализи више од 340 критеријума који су изведени из четири основна фактора: економска успешност, ефикасност владе, пословна учинковитост и инфраструктура.

        Танјуг           

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари