ХЕМПЕЛ: Меркелова поводом Украјине делује под притиском Американаца
ЛИДЕР ПАРТИЈЕ АЛТЕРНАТИВА ЗА НEМАЧКУ ОЦЕНИО ДА ЈЕ РУСИЈА НАКОН ПАДА БЕРЛИНСКОГ ЗИДА ОДБАЧЕНА СУВИШЕ НА ИСТОК
- Пол Хемпел оценио и да је Меркелова недоследна, с обзиром да, с једне стране, тврди да решење конфликта мора бити мирно, а са друге - пристаје да NATO на границу са Украјином пребаци пољске ловце и специјалне авионе за електронско извиђање из Велике Британије и Немачке
УПРКОС томе што већина становника Немачке у украјинској кризи подржава став Русије, а не Запада, канцеларка Ангела Меркел даје оштре изјаве на рачун Москве, а то чини највероватније под притиском САД - изјавио је један од лидера партије Алтернатива за Нeмачку Пол Хемпел.
Истовремено је подсетио да је поновном уједињењу Немачке допринео руски политичар Михаил Горбачов.
Овај експерт тврди да то Немци памте и позвао да се не заборави да 40 одсто испорука природног гаса отпада на Русију.
Према речима овог немачког политичара, након пада Берлинског зида - зона утицаја Русије значајно је померена на Исток.
„Сада се, по свему судећи, Русија веома чврсто приближила тој граници“ - истакао је Хемпел.
И додао: да Немци такође добро знају да ће „Црноморска ратна морнарица заувек остати део одбрамбеног система Русије јер је за Москву важно да се морнарица налази управо у тој зони“.
Хемпел је подсетио на недавне веома оштре изјаве Меркелове на рачун Русије и поновио претпоставку да на њу притисак врше Сједињене Државе.
Оценио је и да је Меркелова недоследна, с обзиром да, с једне стране, тврди да решење конфликта мора бити мирно, а са друге - пристаје да NATO на границу са Украјином пребаци пољске ловце и специјалне авионе за електронско извиђање из Велике Британије и Немачке.
Међутим, лидер партије Алтернатива за Немачку сумња да је такву одлуку Мекелова донела самостално.
Није, међутим, Хемпел једини западни политичар или експерт склон да САД и њихове савезнике окриви за догађаје у Украјини.
Бивши саветник министарстава иностраних и унутрашњих послова Француске, Ален Корве, оценио је да је Украјина монета за поткусуривање у великој геополитичкој игри чији је циљ слабљење Русије.
Бивши канцелар Немачке Герхард Шредер критиковао је политику Европске уније која је Украјину натерала да бира - или Русија или ЕУ.
Шредер је указао да Брисел „ни најмање не разуме колико је снажно подељена Украјина у културном смислу“ и да се према тој земљи „не треба тако понашати“.