HANDELSBLATT: Не смемо више ни на свет ни на Украјину гледати америчким очима

ГЛАВНИ УРЕДНИК НЕМАЧКОГ ЛИСТА УПОЗОРИО НА СКЛОНОСТ САД КА ВОЈНОЈ ЕКСАЛАЦИЈИ И ИЗОЛОВАЊУ ПРОТИВНИКА

  • „Искрцавање у Нормандији било је последња успешна војна операција америчке главне команде. Све остало – све што је виђено у Кореји, Вијетнаму, Ираку и Авганистану – били су неуспеси” – оценио је главни уредник утицајног немачког листа Handelsblatt Габор Штајнхарт
  • У случају Украјине, цео спектар мишљења се сузио до снајперског нишана”... Сви су последњих деценија били уверени да је нови светски рат немогућ и да више неће бити ни „милитаристичких мисли” какве су уочи 1914. изговарали Макс Вебер и Томас Ман који су потом постали пацифисти.Нису веровали, а последња издања немачких листова су „преплављена” насловима типа „Покажите снагу!”, „Доста је брбљања!”, „Сада или никада”...

         ИСТОРИЈА је већ потврдила да не даје никакве резултате склоност САД прво ка вербалној, а потом и војној ескалацији конфликата, нарочито ка изоловању и демонизовању земаља-противница – оценио је главни уредник утицајног немачког листа Handelsblatt Габор Штајнхарт.

         „Искрцавање у Нормандији било је последња успешна војна операција америчке главне команде. Све остало – све што је виђено у Кореји, Вијетнаму, Ираку и Авганистану – били су неуспеси” – написао Штајнхарт.

         Он је приближавање снага НАТО границама Русије и размишљања унутар алијансе да се наоружа Украјина назвао „неефикасном дипломатијом заснованом на војним принципима”.

         При том је то назвао покушајем да се „прође главом кроз зид” конфликта у Украјини. Прецизирао је да за тај конфликт постоје „огромна врата” усаглашавања интереса између Русије и ЕУ.

         „Ми не можемо себи више дозвољавати да на свет гледамо америчким очима... Догађаје на Криму и истоку Украјине не треба разматрати изван контекста. У случају Украјине, цео спектар мишљења се сузио до снајперског нишана” – упозорио је Штајнхарт.

         Према његовој процени, сви су током последњих деценија били уверени да је нови светски рат немогућ и да више неће бити ни „милитаристичких мисли” какве су уочи 1914. изговарали Макс Вебер и Томас Ман који су потом постали пацифисти.

         Нису веровали, а последња издања немачких листова су „преплављена” насловима типа „Покажите снагу!”, „Доста је брбљања!”, „Сада или никада”...

         Штајнхарт ово назива „политиком ескалације напетости” која није имала реалан циљ, а нанела је штету интересима Немачке.

         Једнако застрашујуће – подвукао је – зазвучале су и речи Ангеле Меркел да Берлин може предузети „оштре мере”. Таква „ментална мобилизација” пречесто се завршавала „ратном грозницом”, а Европа – уверен је главни уредник једног од најзначајнијих листова Европе – не треба да иде за онима који распаљују хистерију.

         Европи је, по његовом уверењу, потребна политика сарадње. Историјске грешке се не смеју понављати.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари