Хан против Мекалистера: Руси нас само мало нервирају и то је већ све што чине

ПРИЗНАО: ЕУ НЕ БРИНЕ ЗА БАЛКАН ЗБОГ РУСИЈЕ ВЕЋ ЗБОГ „ЕТНИЧКИХ ТЕНЗИЈА И НЕСТАБИЛНОСТИ“

Јоханес Хан

  • Јоханес ХАН: Зависност западног Балкана од руске енергије зачуђујуће ниска. У Србији се ради о само десет одсто укупне потрошње. Ту се више ствара неки имиџ. У Србији је Аустрија највећи инвеститор, инвестирала је четири пута колико су Руси. Русија је само војни, а не и економски фактор и на то мора да се указује“
  • Хан очекује да на самиту земаља западног Балкана у Трсту у јулу буде потписан споразум о намерама за формирање заједничког тржишта и додаје да је неопходно још радити на „уклањању стрепњи Црне Горе и Косова“

        РУСИЈА је на Балкану само војни, али не и економски фактор, сматра европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан.

        „Руси нас само мало нервирају и то је већ све што чине“, рекао је Хан у интервјуу бечком дневнику „Стандард“ и навео да би ЕУ требало да има више самопоуздања, да се позабави њиховим утицајем, али не и да стоји као „зец пред змијом“.

        На питање колико је важно да западни Балкан буде мање зависан од руских енергената, Хан је одговорио да је зависност од руске енергије зачуђујуће ниска.

        „У Србији се ради само о десет одсто укупне потрошње. Ту се више ствара неки имиџ. У Србији је Аустрија највећи инвеститор, инвестирала је четири пута колико су Руси. Русија је само војни, а не и економски фактор и на то мора да се указује“, подвлачи он.

        Рекао је да забринутост ЕУ на Балкану није присутна због утицаја Русије, већ етничких тензија и нестабилности.

        „Јасно је да нестабилност може бити подстицана и од трећих страна из различитих крајева и канала. То само подстиче даље „домаћу“ нестабилност. ЕУ има интерес да у њеном непосредном суседству влада стабилност. Због тога ћемо, као ЕУ, независно од политике владе САД, да предводимо у бризи за западни Балкан“, поручио је Хан.

        Он је подсетио да је Савет ЕУ, на последњој седници подвукао европску перспективи за земље региона и додао да се осећа обавезу да се лично ангажује како би земљама западног Балкана помогао у достизању тог циља.

        Негирао је спекулације да ће бити „лајт чланства“ у ЕУ, додајући да не постоји нити једна иницијатива у том правцу. Све земље западног Балкана, према његовим речима, имају перспективу пуноправног чланства.

        „Када и да ли ће до тога доћи зависи наравно од напретка сваке земље засебно. Ја сам противник Европе са две или више брзина. Разумем да поједини кажу да би требало брже напредовати, али упозоравам на опасност да се тако нешто институционализује или учврсти, јер ће онда бити тешко да се то поново промени“, указао је он.

        Навео је да је Црна Гора отворила 20 поглавља, а Србија осам, док су остале земље региона далеко од тога.

        Црна Гора је, како каже, очигледно стрепила да би могла изгубити предност коју има стварањем заједничког тржишта.

        „Међутим успео сам да те стрепње уклоним и Црногорци су схватили да и њима заједничко тржиште региона помаже да брже напредују, јер се тиме примењују делови заједничког европског тржишта. Многи елементи заједничког тржишта могу већ сада функционисати, пре приступа Црне Горе“ - објаснио је он.

        Заједничко тржиште је, према његовим речима, битно како би се становништву показале конкретне предности приступног процеса, а истовремено то помаже земљама у припреми за чланство у ЕУ.

        Хан очекује да би на Самиту земаља западног Балкана у Трсту у јулу требало да буде потписан споразум о намерама за формирање заједничког тржишта и додаје да је неопходно још радити на „уклањању стрепњи Црне Горе и Косова“.

        У том документу, како објашњава, требало би већ утврдити који би били садржаји, а уз то и мапу пута, јер је неопходно усвајати националне законе.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари