Гувернер Тексаса одбио да дочека Обаму на аеродрому

БЕЛА КУЋА - ПАРИРАЈУЋИ ЗБЛИЖАВАЊУ МОСКВЕ И ПЕКИНГА

- ПОНУДИЛА КИНИ НОВИ МОДЕЛ ОДНОСА

Рик Пери

  • У Пекингу управо отворена шеста рунда Кинеско-америчког стратешког и економског дијалога, а паралелно са њом биће одржане и пете међудржавне консултације на високом нивоу. Отварајући преговоре, председник Кине Си Ђинпинг рекао да би конфронтација између његове земље и САД „била катастрофа“ и да зато свака земља треба да поштује суверенитет оне друге

          ГУВЕРНЕР Тексаса Рик Пери одбио је да на аеродрому лично дочека шефа државе Барака Обаму!

          На иницијативу Беле куће да Обаму поздрави на писти, одмах по изласку из авиона, Пери - који је републиканац и јавни противник имиграционе шполитике садашње америчке администрације - упутио је председнику САД овакву поруку:

           „Хвала за понуду да Вас дочекам у аеродрому Остина, али кратко руковање поред авиона не омогућава да се размотри хуманитарна криза која је у току у долини реке Рио Гранде на југу Тексаса и задире и у област националне безбедности“.

          Како је објавио лист Austin American-Statesman, гувернер Тексаса је Обами предложио да се сретну у било које друго време током његове посете, нагласивши да ће ради тога померити све своје остале обавезе.

          На ово је врло брзо стигао одговор из Вашингтона, са потписом старијег саветника Валери Џарет: председник Обама ће се са радошћу срести са гувернером Перијем док буде боравио у Тексасу и позива га на округли сто који ће бити одржан у Даласу и посвећен ситуацији у пограничним областима САД (од октобра је из Мексика незаконито ушло најмање 52.000 малолетника).

          Пери је позив прихватио, а не крије да ће се највероватније кандидовати за председника САД и 2016. године.

          Обама је, иначе, пре поласка за Тексас предложио Кини „нови модел односа“ који ће се заснивати на „сарадњи и конструктивном отклањању разногласја“.

          Не треба сумњати да је реч о клину којим ће Вашингтон покушати да избије „клин“ руско-кинеског зближавања. Утолико мање изненађује што у Обаминој посланици-понуди званичном Пекингу пише:

           „Сједињене Државе поздрављају стабилну, мирољубиву и просперитетну Кину и спремне су за односе две земље које ће опредељивати међусобна сарадња“.

          У Пекингу је управо отворена шеста рунда Кинеско-америчког стратешког и економског дијалога, а паралелно са њом биће одржане и пете међудржавне консултације на високом нивоу.

          Отварајући преговоре, председник Кине Си Ђинпинг рекао је да би конфронтација између његове земље и САД „била катастрофа“ и да зато свака земља треба да поштује суверенитет оне друге.

           „Данас су обе наше земље дужне да боље оцењују савремену ситуацију и да мисле креативно како би откриле нове хоризонте у билатералној сарадњи“ - подвукао је кинески лидер.

          Према оценама стручњака, Американци су у Азијско-Пацифички регион већ пребацили до 60 одство свог војног потенцијала.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари