„Google Earth“ разоткрио логоре у Северној Кореји

ЗАХВАЉУЈУЋИ ПОБОЉШАНОЈ АПЛИКАЦИЈИ НА ПРЕТРАЖИВАЧУ МОГУЋА ИДЕНТИФИНАЦИЈА ЛОГОРА

         ЗАХВАЉУЈУЋИ побољшаној апликацији „Google Earth“ високе резолуције, бивши севернокорејски затвореници могу да идентификују логоре у којима су држани и места за егзекуцију.

         Активисти тврде да чак 40 одсто затвореника умре од неухрањености, болести, сексуалног злостављања, тортуре и мучења које над њима врше чувари или су приморани на тежак рад до смрти.

         Мушкарци, жене и деца морају да раде и до 16 сати дневно у опасним условима, често у рудницима или на сечењу дрвета.

         Особе које доспеју у севернокорејски логор немају готово никакве шансе да икада више оду одатле, тврде аналитичари, а за неуспели покушај бекства следи егзекуција.

         У новом извештају Националне комисије за људска права пише да је већина затвореника ухваћена при покушају да побегне из земље у потрази за храном или послом, док су остали у логор доспели зато што их је неко чуо како хвале Јужну Кореју.

         Комитет за људска права у Северној Кореји сарађује са „DidžitalGlobom“, водећном компанијом у области сателитских снимака Земље, и 2012. године је издала другу верзију извештаја „Сакривени гулаг“, засновану на сликама које су направили сателити.

         “Севернокорејски режим више нема опцију да крије и изврће страшну истину неопростивог система политичких логора. Уз помоћ сталних сателитских снимака можемо да пратимо шта се догађа у тим логорима иако никоме није дозвољен приступ“, каже извршни директор ове организације Грег Скарлатиу.

         Активисти за људска права користе „Google earth“ за идентификацију велике мреже логора у Северној Кореји у којима се налази чак 200.000 људи за које је процењено да су „непријатељи режима“.

         Организације за људска права траже од високе комесарке УН за људска права Нави Пилај да покрене међународну истрагу о стрању људских права у Северној Кореји, укључујући систем политичких затвора који функционише више од 50 година.

         Пјонгјанг тврди да логори не постоје и да је то чиста страна пропаганда.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари