Глас из Словачке: Многе државе ЕУ верују да ће се кроз неко време осветити Русији

ИНТЕРВЈУ СА ЕВРОПОСЛАНИЦОМ ИЗ СЛОВАЧКЕ КАТАРИНОМ РОТ НЕВЕДЈАЛОВОМ

* Данас се сви у Бриселу претварају да је само један став исправан – проукрајински... да Украјину по сваку цену, до последњег момента, до задњег метка, до последњег човека, треба бранити и подржавати јер је – европска

* Знамо да је Хладни рат веома поларизовао свет и да неке државе и до дан данас осећају нетрпељивост према Русији. И сад одједном мисле да ће се подржавањем Кијева осветити Путину и Русији

* Ако је циљ ЕУ или тих људи пораз Русије, шта то значи? Да ли се спремамо да поделимо Русију као Немачку на неколико делова или шта ћемо да радимо са таквом Русијом и шта ћемо јој понудити? Или ће она нама да плаћа или ће плаћати Украјинцима?

* На све ово нико не може да одговори. Они једноставно не разумеју да ма како тамо било, да ће доћи моменат када ћемо морати поново да сарађујемо са Русијом јер ће и даље бити наш сусед. Русија је огромна држава са којом ћемо морати да сарађујемо

____________________________________________________________

         Разговарала: Ленка ЗЛАТЕВ, TV OTV Словачка

         ПОСЛАНИК Европског парламента из Словачке Катарина Неведјалова прокоментарисала је ефикасност Европског парламента истакавши нејединство и непрофесионализам неких посланика што се негативно оражава на животе милиона обичних Европљана.

         * Рад Европарламента обележила су два кључна догађаја током овог мандата. Један је ковид, а други сукоб у Украјини. Сматрате ли да се ЕУ довољно супротставила овим проблемима?

         - Не мислим да јесте јер нисмо били спремни ни за једно ни за друго. То се показало тако што нисмо били спремни за пандемију  јер нисмо ни знали шта да радимо и нисмо умели да функционишемо заједно. На крају, када говоримо о људима који су желели да буду вакцинисани, мо смо у Европској унији били ужасно егоистични. На пример, када су афричке земље желеле да добију вакцину, ми им нисмо слали јер смо мислили само о себи. Тада смо их куповали у огромним количинама.

         - Имали смо познати посао с компанијом Pfizer који је склопила председник Европске комисије и само Бог зна колико је она на то потрошила, то до дан данас није истражено. И данас смо, рецимо, принуђени да купујемо вакцине од Pfizerа које у суштини не користимо. На тај начин смо показали да смо веома егоистични.

         - И, наравно, ако говоримо о рату у Украјини то је био огроман проблем. Данас се сви у Бриселу претварају да је само један став исправан – проукрајински... да Украјину по сваку цену, до последњег момента, до задњег метка, до последњег човека, треба бранити јер је она – европска.

         - Пре десет година је била једна од најкорумпированијих држава и тако смо је доживљавали у Европској унији. Сви смо знали да је то била највиша корупција, да је стално било проблема, протеста, смена влада, недемократских процеса и одједном почиње рат, а ми се правимо као да је све у реду и да су они супердемократија.  

         - Данас Европска комисија гради пут којим се неке земље спремају да уђу у Европску унију. Ја се не слажем са тим јер правила морају бити једнака за све. Међутим, данас Европска комисија спрема неки поједностављени начин уласка у ЕУ који треба да помогне Украјини. Али, пошто је било много протеста да се тако уради не само за једну државу, онда се, по свему судећи, чини све да тако буде и за државе Западног Балкана, као што су Србија и Босна, али и друге државе које потенцијално могу постати државе чланице. Дакле, изненада се спремамо да прекршимо наша сопствена правила само зато што смо одлучили да на такав начин помогнемо Украјини.  

         - То само показује да у суштини нисмо у стању да заједнички реагујемо. Неке државе, као што је Словачка, не слажу се са војном помоћи јер главни циљ ЕУ мора бити успостављање мира, а не подстицање рата.

         То је један од основних принципа на којем се заснива ЕУ, а ми данас одступамо од њега само да бисмо били „мили“ према Украјини. С друге стране, ми као ЕУ, донекле и Сједињене Државе, појединачно подржавамо Украјину, док се остатак света за то време прави да је то локални сукоб који треба решити мирним путем и да тамо не треба слати оружје. Тако да је управо то умногоме оголило нашу неспремност да се суочимо са проблемима у оквиру Европске уније.

         * Често сте позивали Европски прламент да не шаље оружје у Украјину. Такође сте позивали више пута да почну мировни преговори. Ипак, већина европских посланика има другачији став. Зашто је то тако? Зашто ЕУ прелази са економских и привредних тема на ратоборније?

         - Сматрам да ту постоје два проблема. Први је глупост људи који не разумеју до чега може довести прелазак на ратну привреду. А други је што потпадамо под утицај активиста. Многи посланици у Европском парламенту данас нису прави политичари. То су активисти који нису у парламент доспели просто тако јер су утицајни, јер могу да утичу на неки део друштва јер су популарни по неким питањима. Они су ту јер лако потпадају под утицај.

         - Постоји и трећи аспект: многе државе, а значи и посланици Европског парламента сматрају да ће за неко време бити у стању да се освете Русији. Знамо да је Хладни рат веома поларизовао свет и да неке државе и до дан данас осећају нетрпељивост према Русији. И сад одједном мисле да ће тако да се освете Путину и Русији јер ће се у неком моменту и овај рат завршити.

         - И шта ћемо онда? Ако њих то питате, нико вам неће одговорити. Који је циљ и шта желимо да остваримо? Ако је циљ ЕУ или тих људи пораз Русије, шта то значи? Да се спремамо поделимо Русију као Немачку на неколико делова или шта ћемо а радимо са таквом Русијом и шта ћемо јој понудити? Или ће она нама да плаћа или ће плаћати Украјинцима?

         - На све ово нико не може да одговори. Они једноставно не разумеју да ма како тамо било, да ће доћи моменат када ћемо морати поново да сарађујемо са Русијом јер ће и даље бити наш сусед. Они се неће преселити у јужни део наше планете, неће отићи некамо у Африку, они ће и даље бити тамо и тамо ће живети исти људи који ће се можда мало и променити, али то је Русија – огромна држава - са којима ћемо морати да сарађујемо.

         - Нама не мора да се допада ово што се догађа у Украјини, али морамо да се научимо да изводимо закључке, што и није толико тешко. Не волим када говоре да их морамо победити борећи се до последњег метка, до последњег човека и да је то једина варијанта, а шта ће бити после тога, они не разумеју.  

         * Како оцењујете рад делегације са државама које не улазе у ЕУ као, на пример, са Азербејџаном, Јерменијом, Молдавијом и Грузијом?

         - Много ми се допада рад тих делегација зато што је то начин помоћу ког ми, европосланици, можемо да дамо свој допринос спољној политици. Лично сам била члан делегације за Русију и Кину, али ни једна није функционисала јер су политичари, тј. посланици, сматрали да те земље нису баш добре за сарадњу и зато је све стало. Али, ја сам радила у делегацији за Централну Азију где смо имали велики напредак, радили смо са Туркменистаниом, Казахстаном, Узбекистаном и тд.

         - Успоставили смо нови пут сарадње са Централном Азијом и оним земљама са којима имамо велики потенцијал не само за економску сарадњу, већ и на пољу социјалне сарадње и студентске размене. Сарадња са тим регионима се веома активно развија. Те државе имају огромне и разноврсне ресурсе, али имају и веома интересантно становништво, веома паметно које жели да учи и крене демократскијим путем.

          - Они желе нашу подршку да би променили делове система. Например, у Таџикистану до дан данас постоје кланови и породице које контролишу државу. Они желе да знају како да дају већа права женама, о чему смо разговарали са њима, како могу да промене неке законе у области породичног права или како да се генерално развија држава. То је, по мени, регион кој се снажно развија зато сам била срећна што сам била део помоћи тим земљама.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари