G20 - да би помогла Камерону - упозорила да би излазак Британије из ЕУ био шок за глобалну економију

УПОЗОРЕЊЕ УКЉУЧЕНО У ЗАКЉУЧКЕ САМИТА НА ЗАХТЕВ БРИТАНСКОГ МИНИСТРА ФИНАНСИЈА ОЗБОРНА

 

  • REUTERS: Лондон је главни светски финансијски центар, који учествује са око 10 одсто у британском бруто друштвеном производу (БДП), а део банкара верује да би одлазак из ЕУ могао да наруши пословање и да натера многе финансијске институције да се преселе на друге дестинације

        БРИТАНСКИ министар финансија Џорџ Озборн погурао је став да се на листи закључака, које су данас усвојили лидери Групе 20 најразвијенијих земаља света (G20) у Кини, као један од ризика по глобалну економију нађе и евентуални излазак Велике Британије из Европске уније, саопштили су званичници G20.

        Ризик од британског изласка из ЕУ, под називом Brexit, није био у изворном нацрту саопштења министара финансија и гувернера централних банака водећих 20 економија света, али је додат на инсистирање Британије, наводи се у саопштењу G20, а преноси агенција Reuters.

        Британија ће гласати на референдуму 23. јуна о томе да ли жели да остане чланица 28-члане ЕУ.

        Британски премијер Дејвид Камерон је у преговорима са челницима Брисела прошле недеље договорио специјалан статус Уједињеног Краљевства у Унији, како би убедио евроскептике да наставак чланства више користи Великој Британији од напуштања тог блока, подсећа британска агенција.

        У коначним закључцима G20, у које је Reuters имао увид, „шок од потенцијалног изласка Британије из Европске уније“, наведен је као један од ризика за глобалну економију, заједно са нестабилним тржиштима, јефтиним сировинама и мигрантском кризом.

        „Британац се заложио за то, а тај предлог није наишао на противљење“, рекао је један званичник G20, додајући да би „сви за столом више волели да се избегне ударац те врсте у оваКо крхким временима за глобалну економију“.

        Неки челници из G20 су оценили укључивање Британије у закључке као начин скретања пажње на негативне последице изласка те земље из ЕУ, који треба да подржи Камеронову кампању за останак у Унији, додаје Reuters.

        Италијански министар финансија Пјер Карло Падоан је рекао да би одлука Британије да напусти ЕУ имала негативне глобалне последице.

        „Окарактерисали бисмо излазак Британије из ЕУ-а као снажан политички шок, негативан шок“, рекао је Падоан новинарима у Шангају.

        Лондон је главни светски финансијски центар, који учествује са око 10 одсто у британском бруто друштвеном производу (БДП), а део банкара верује да би одлазак из ЕУ могао да наруши пословање и да натера многе финансијске институције да се преселе на друге дестинације, наводи Reuters.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари