Француска и Холандија се и даље противе преговорима о приступању Македоније и Албаније ЕУ

КОЦИЈАС: НЕМАЧКА, ДАНСКА И ЛУКСЕМБУРГ СЕ ВИШЕ НЕ ПРОТИВЕ ОШТРО

* Шеф грчке дипломатије одбацио тврдње у грчкој јавности да је осмогодишња грчка државна финансијска криза у петак коначно завршена формалном међународном одлуком поверилаца да попусте Атини у замену за договор о начину решавања спора са Скопљем око права на назив „Македонија"

________________________________________________________________________________

         ПРОТИВ  отварања преговора о приступању Македоније и Албаније ЕУ и даље су Француска и Холандија, рекао је данас грчки министар иностраних послова Никос Коцијас на међународној конференцији о безбедности на грчком острву Родосу.

         Министар је новинарима изнео да су најпре, заједничким писмом, Немачка, Француска, Холандија, Данска и Луксембург „поставиле проблем интеграције" Македоније, али и неких других земаља, које, међутим, није навео.

         „У међувремену су се три од тих пет земаља, односно Луксембург, Данска и Немачка, повукле из те групе, те се оне више не противе толико оштро, али преостале су Холандија и Француска", рекао је Коцијас, уз напомену да је то била главна тема његовог разговора с колегом из Албаније Дитмиром Бушатијем на Родосу.

         Коцијас и Бушати већ неко време преговарају о пуној нормализацији односа Грчке и Албаније које формално још нису међусобно окончале Други светски рат, нису утврдиле зоне експлоатације заједничког, Јонског мора, а имају и мањинских и других међусобних проблема.

         Грчки извори тврде да би пакет-решење за све то, бар подједнако историјски важно колико и недавни грчко-македонски споразум, могло бити постигнуто већ наредних дана, што би олакшало приближавање Албаније почетку преговора о пријему у ЕУ, о чему ће се идуће недеље разговарати на самиту Уније.

         У понедељак, пре састанка Савета ЕУ за спољне послове у Луксембургу, Коцијас ће послати писма у ЕУ и НАТО којима ће их Грчка обавестити да се не противи „условном укључивању БЈРМ (Македоније) у те две међународне организације", најављује атински лист „Катимерини".

         Коцијас је на Родосу у изјави новинарима демантовао тврдње у грчкој јавности да је осмогодишња грчка државна финансијска криза у петак коначно завршена формалном међународном одлуком поверилаца, „у замену за попуштање" Атине према Скопљу тиме што је с њим пре недељу дана постигла договор о начину решавања међусобног спора око права на назив „Македонија".

         „Земље које су наводно вршиле притисак на Грчку тако да би нас финансијски спасле само ако постигнемо споразум (с Македонијом), јесу исте оне земље које и сада имају проблем, овог пута да се одобри датум за почетак преговора (Македоније) са Европском унијом", рекао је грчки министар, одбацивши ту теорију.

(Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари