ФБИ годинама грешио у ДНК-анализама

Претпоставља се да је најмање 250 људи невино отишло у затвор због грешака спец-лабораторија

        ЛАБОРАТОРИЈЕ ФБИ за ДНК-анализе годинама су и грешиле и достављале погрешне резултате државном тужиоцу, свесно заобилазећи одбрану - закључио је Фредерик Вајтхарст, хемичар и правник који ради за ФБИ.

        Према његовим налазима, запосленим у тим лабораторијама се дешавало да замене нечију влас косе за туђу или да напросто– као се догађа у сваком другом послу – нешто одраде траљаво.

        Претпоставља се да постоји најмање 250 случајева када су лабораторијски резултати били погрешни.

        Вајтхарст је први пут `звонио на узбуну` још 90-их, а сад тврди: „Није искључено да су десетине затвореника биле оптужене на основу погрешног лабораторијског рада ФБИ.“

        После његових првих упозорења, тадашња министарка судства САД, Жанет Рено, формирала је комисију која је требало да истражи рад ФБИ-ја. Девет година је та комисија радила, али резултати истраге никада нису стигли до јавности.

        Затвореници, који су можда недужни седели иза решетака, зато нису добили шансу да траже обнову суђења. Напросто, ни они ни њихови адвокати и чланови породице нису ни знали да је ФБИ у њиховом случају погрешио.

        Очигледно је да су `прорадила` и настојања да се спречи поновно покретање многих случајева. Зато је увид у резултате истраге о ДНК-грешкама ФБИ имала само друга страна – државни тужиоци.

        После вишегодишњег правног спора, резултати истраге ће сада морати да буду објављени. Лист Вашингтон пост добио је увид у тај материјал и део је већ објавио.

        Вајтхарст је конкретно навео више случајева невиних људи који су завршили у затвору, због погрешних лабораторијских налаза.

        Један од њих је извесни Санте Трибл, који је као младић `због силовања` био осуђен на 25 година затвора.

        „Када је полицајац пришао мојој мајци и рекао да се ради о кривичном делу, мислио сам да је реч о две неплаћене казна за паркирање – а онда сам одседео 25 година иза решетака.“

        Међутим још увек је нејасно: хоће ли осуђеници бар из неки од тих случајева добити шансу за нов судски процес.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари