„Остатак ЕУ“ већ почиње да зазире да ће се наћи под немачком „чизмом“

БЕРЛИН И ПАРИЗ ИМАЈУ НАМЕРУ ДА ОМОГУЋЕ - ПЛИЋУ И ДУБЉУ ИНТЕГРИСАНОСТ У ЕУ

„Гласајте за излазак из ЕУ”

  • Озбиљни и утицајни европски листови - попут немачког Welt-а - већ увелико пишу да путем Велике Британије може кренути још пет земаља: Аустрија, Холандија, Француска, Мађарска и Финска
  • Бивши председник Вацлав КЛАУС: „Ово је изванредан дан, непоновљив дан јер оно што се догодило у Великој Британији огромна победа свих европских демократа. Brexit ће спасити Европу од бриселског монструма“
  • Бивши амерички амбасадор у Москви - Мајкл МЕКФОЛ: Brexit је Путинова победа. Ошамућен сам исходом референдума! Честитам Путину победу. Али, Руси вичу да „Путин није крив!“. Шта то значи?“
  • Шеф спољнополитичког одбора Државне Думе Русије, Алексеј ПУШКОВ: „Русија са исходом британског референдума нема никакве везе. Тај исход је лични неуспех Барака Обаме. То је политички земљотрес са далекосежним последицама. Ми од 24. јуна 2016-те већ живимо у другој Европи“

        БРИТАНИЈА је иступила из Европске уније, иако ће из ње постепено излазити још можда и две године. Али, Берлин и Париз изгледа имају намеру да ЕУ спасавају уз помоћ „британског вируса“!

        Како преноси британска агенција Reuters, шефови дипломатија Француске и Немачке - Жан-Марк Аро и Франк-Валтер Штајнмајер - имају намеру да у име шест земаља оснивача ЕУ осталим државама чланицама - тачније, онима које не желе „дубљу интегрисаност“ - „посебне услове чланства“.

        Ово се у немачком и француском државном врху већ назива „већом гипкошћу“, а срачунато је на сузбијање евроскептицизма који ће после Brexit-а, навероватније, само даље бујати.

        На шта ће личити та „нова ЕУ“ - нико се још не усуђује да прогнозира, али неки већ зазиру од нове улоге у којој ће се наћи - односно, коју ће себи највероватније приграбити - Берлин и Париз. Или само Берлин...

        Примера ради, белгијски политиколог Барт Смет већ је упозорио: „Излазак Британије, која је трећа економија у ЕУ, пореметиће равнотежу у ЕУ и довести до доминације Немачке. Сада више нико неће моћи да буде у опозицији Берлину.“

„Ја сам у”

        Међутим, и озбиљни и утицајни европски листови - попут немачког Welt-а - већ увелико пишу да путем Велике Британије може кренути још пет земаља: Аустрија, Холандија, Француска, Мађарска и Финска.

        На овом списку нема Чешке, а њен бивши председник Вацлав Клаус је већ изјавио:

        „Ово је изванредан дан, непоновљив дан јер оно што се догодило у Великој Британији огромна победа свих европских демократа. Brexit ће спасити Европу од бриселског монструма.“

        Наравно, у хору оних који се већ огласили - има различитих гласова.

        Бивши амерички амбасадор у Москви - Мајкл Мекфол - оценио је да је Brexit Путинова победа:

        „Ошамућен сам исходом референдума! Честитам Путину победу. Али, Руси вичу да „Путин није крив!“. Шта то значи?“

        Шеф спољнополитичког одбора Државне Думе Русије, Алексеј Пушков, један је од тих на које мисли Мекфол: „Русија са исходом британског референдума нема никакве везе. Тај исход је лични неуспех Барака Обаме. То је политички земљотрес са далекосежним последицама. Ми од 24. јуна 2016-те већ живимо у другој Европи“.

        Шеф аустријске дипломатије, Себастијан Курц, приличан је песимиста: „Излазак Британије изазваће талас референдума и у другим земљама чланицама. Ако се у ЕУ све буде наставило као досад - тај домино-ефекат неће моћи да се избегне“.      

        Лидер холандске Партије слободе Герт Вилдерс назвао је британски референдум „поразом европских елита“. Истовремено је затражио да се такав референдум одржи и у његовој земљи.

        Мађарски премијер Виктор Орбан упозорио је одлазак Британије опомена да власти ЕУ морају почети да слушају „глас народа“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари