Ердоган гневан на 30 славних, најављује тужбу против „Тајмса“
КАО ДРСКОСТ ОЦЕНИО ТРЕТИРАЊЕ ТУРСКЕ ВЛАДЕ КАО „ДИКТАТОРСКЕ”
- Лондонски дневник је јуче, преко читаве стране, објавио отворено писмо упућено Ердогану, које је потписало 30 људи, укључујући турског пијанисту Фазила Саја, америчке филмске звезде Шона Пена и Сузан Сарандон, режисера Дејвида Линча и британског историчара Дејвида Старкија
ТРЕТИРАЊЕ турске владе као „диктаторске“ само је знак дрскости, рекао је данас турски премијер Реџеп Тајип Ердоган.
Он је данас узвратио критичарима који су у отвореном писму, објављеном у британском листу „Тајмс“, критиковали начин на који је он поступао када су прошлог месеца у Турској избили нереди.
Ердоган је данас, у изјави новинарима, критиковао као „дрске“ славне личности, међу којима су и холивудске звијезде, које су потписале то писмо, преноси АФП.
Он је додао да ће његова влада размотрити могућност предузимања правних корака против листа „Тајмс“, који је оптужио за "одсуство етике" и спремност да "изнајми своје странице за новац".
Лондонски дневник је јуче, преко читаве стране, објавио отворено писмо упућено Ердогану, које је потписало 30 људи, укључујући турског пијанисту Фазила Саја, америчке филмске звезде Шона Пена и Сузан Сарандон, режисера Дејвида Линча и британског историчара Дејвида Старкија.
Они су осудили "брутално обрушавање полиције на антивладине демонстранте у јуну, када је погинуло најмање пет особа, а око 8.000 људи је повређено", наводи француска агенција.
Потписници писма, који су критиковали Ердоганову владавину као „диктаторску“, чак су упоредили провладина окупљања, која је организовала Ердоганова исламистичка партија АКП као противтежу антивладиним протестима, са масовним окупљањима у Хитлеровој нацистичкој Немачкој.
Талас нереда у Турској покренули су протести против спорних владиних планова о реконструкцији истамбулског парка Гези, на које су власти жестоко одговориле, након чега су широм земље избиле демонстрације против владе и Ердогана, кога су многи демонстранти оптужили за прелазак на ауторитаризам и покушај „исламизације“ турског друштва.
Према проценама полиције, око 2,5 милиона људи изашло је на улице у скоро 80 градова где су, током три недеље, тражили Ердоганову оставку, наводи АФП.