ЕРДОГАН: Банкари и Би-Би-Си су део међународне завере против Турске

ТУРСКА ПОЛИЦИЈА У АНКАРИ УПОТРЕБИЛА СУЗАВАЦ И ВОДЕНЕ ТОПОВЕ

ДА БИ РАСТЕРАЛА ОКО 2.000 ДЕМОНСТРАНТА

         ТУРСКА полиција је рано јутрос у Анкари употребила сузавац и водене топове да би растерала око 2.000 демонстранта. Притом је ухапсила 16 особа.

         Демонстранти су се током ноћи окупили у насељу Дикмен и почели да постављају барикаде, блокирајући саобраћај на прометном путу.

         Локална телевизија је објавила снимке демонстраната који су изражавали протест због одлуке суда да, до почетка суђења, пусти на слободу полицајца, осумњиченог да је убио 26-годишњег демонстранта током антивладиних протеста у Анкари.

         Премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган кривицу за нереде на протестима у тој земљи свалио је синоћ поново на демонстранте, али и новинарку британског Би-Би-Сија (BBC), за који тврди да је део међународне завере чији је циљ наношење штете Турској.

         Турски премијер тврди да стране снаге, банкари и медији сносе одговорност за протесте који су се углавном били стишали све док суд није ослободио поменутог полицајца.

         Ердоган је, у обраћању члановима своје исламистичке Партије правде и развоја у Парламенту, поновио да су протесте оркестрирале снаге које желе да спрече успон Турске.

         Он је поново изнео тврдњу да је иста врста завере сада присутна у Бразилу, указавши да су обе земље отплатиле своје зајмове Међународном монетарном фонду. Посебно је „циљао“ на једну турску репортерку Би-Би-Сија која је на Твитеру писала о форуму који су одржали демонстранти, на којем су учесници наводно предложили шестомесечни бојкот робе који би, како су рекли, допринео успоравању турске економије.

         Ердоган је не поменувши њено име, окривио Селин Гирит да је „део завере против своје сопствене државе“.

         „Њихов циљ је да се угрози демократија, да се нашкоди турској економији, да се нанесе штета туризму“, предочио је Ердоган.

         Протести у Турској су почели 31. маја у Истанбулу због планова о преуређењу парка Гези у центру града, да би убрзо прерасли у антивладине демонстрације широм земље.

         За време антивладиних протеска погинуло је четворо људи, а близу 8.000 је повређено, при чему се полиција брутално опходила према демонстрантима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари