Екс-начелник британског Генералштаба: Запад да не смета Асаду да успостави контролу над Алепом

ГЕНЕРАЛ ДЕЈВИД РИЧАРДС УВЕРЕН ДА БИ ТРАМП ПОБОЉШАО ОДНОСЕ МЕЂУ ВЕЛИКИМ СИЛАМА

Сер Дејвид

  • „Уколико је хуманитарна ситуација у Сирији главни узрок наше забринутости - а то би тако требало да буде, јер су уништени животи милиона људи, стотине хиљада људи су убијене - сматрам да постоје чврсти разлози да се дозволи Асаду да уђе и поново заузме тај град“
  • Генерал Ричардс сматра да је опасан предлог Хилари Клинтон о увођењу зоне забране летења у Сирији: „Осим ако није спремна да то учини на одговарајући начин и започне рат са Русијом, не би требало да говори о томе (о зони забране летења), ни ми такође не би требало“

        ЗАПАД би требало да се удружи са Русијом у Сирији против терористичке организације Исламска држава и да дозволи снагама председника Башара Асада да успоставе пуну контролу над Алепом, изјавио је бивши начелник Генералштаба Оружаних снага Велике Британије генерал Дејвид Ричардс.

        „Сада је једини начин да се то (сукоб) оконча да се дозволи Асаду да оствари победу и да потом заједно са Русима наставимо да се боримо против Исламске државе“ - упозорио је Ричардс.

        „Уколико је хуманитарна ситуација у Сирији главни узрок наше забринутости - а то би тако требало да буде, јер су уништени животи милиона људи, стотине хиљада људи су убијене - сматрам да постоје чврсти разлози да се дозволи Асаду да уђе и поново заузме тај град“ - изјавио је Дејвид Ричардс.

        „Опозиционе групе, од којих нам многе уопште нису пријатељске, јер су то екстремисти, сада су се измешале са првобитним групама „добре“ опозиције и воде борбена дејства измешане са становништвом - наставио је британски генерал. - Једини начин да се брзо реши тај проблем је да се Асаду дозволи да победи. Опозиционе групе ни на који начин не могу да победе“.

        „Ми желимо да се ужасна хуманитарна ситуација у Алепу оконча - казао је генерал Ричардс. - Најбржи и најбољи начин да се постигне тај циљ јесте подстаћи опозиционе групе да оду (из Алепа)“.

        „Алтернатива за Запад је да прогласимо зону забране летења, а то значи да морамо да будемо спремни да уђемо у оружани сукоб са Русијом. Ја не видим неку нарочиту жељу за нешто такво и, поштено говорећи, не видим неки смисао у томе, тешко ми је да говорим о томе, зато што не осећам симпатије према Асаду“ - изјавио је генерал Ричардс.

        Он је прокоментарисао и изборе у САД. Ричардс је генерално скептично говорио о кандидатима за функцију председника САД -Доналду Трампу и његовој супарници Хилари Клинтон, рекавши да му је жао што није било бољих кандидата за шефа америчке државе.

        Међутим, по Ричардсовом мишљењу, Трампова победа може да ојача међународну безбедност, зато што он може да допринесе повратку узајамног разумевања између великих сила које је постојало у прошлости.

        „Током хладног рата земље су се удруживале, оне су постизале то разумевање и то је давало резултате - рекао је Ричардс. - Упркос томе што је улог био веома висок, комуникација и узајамно разумевање између Русије и Америке нису били толико лоши. Сада за нас представља опасност недостатак разумевања и неспособност великих сила да замисле себе на месту оне друге. Зато мислим да он може да удахне нови живот односима између великих сила, што би, иронијом судбине, могло да учини свет безбеднијим“.

        „Актери који нису државе, попут ИД, представљају највећу претњу за нашу безбедност“ - казао је генерал Ричардс. - Уколико земље и државе успеју да збију редове у борби против тих људи (ИД) - а мислим да Трампу инстинкт говори да крене тим путем - онда мислим да се основано може тврдити да ће свет сигурно бити безбеднији“.

        Дејвид Ричардс сматра да је опасан предлог Хилари Клинтон о увођењу зоне забране летења у Сирији.

        „Осим ако није спремна да то учини на одговарајући начин и започне рат са Русијом, не би требало да говори о томе (о зони забране летења), ни ми такође не би требало“ - казао је британски генерал.

        Генерал Дејвид Ричардс се 2010-2013. године налазио на месту начелника Генералштаба британских оружаних снага, које је највише у хијерархији Оружаних снага Велике Британије. Он је 2014. године добио титулу доживотног пера, чиме је постао члан Дома лордова. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари