Џонсон поднео оставку – успротивио се формирању зоне слободне трговине са ЕУ
ИЗ ИСТИХ РАЗЛОГА ОСТАВКУ ПОДНЕО И МИНИСТАР ЗА BREXIT ДЕЈВИД ДЕЈВИС
* И Борис ЏОНСОН и Дејвид ДЕЈВИС сматрају де ће остајање у зони слободне трговине на британском тржишту обезбедити предност „глобалним корпорацијама“ над домаћим произвођачима
БРИТАНСКИ шеф дипломатије Борис Џонсон поднео је данас поподне оставку на ту функцију – саопштио је прво кабинет Терезе Меј.
Истовремено је најавио да ће име њееговог наследника бити објављено „у најскорије време“.
Реч је о смењивању због разлаза у ставовима са председницом владе.
Претходно је недобровољну оставку поднео министар за Brexit Дејвид Дејвис незадовољан планом премијерке Терезе Меј за будуће односе Лондона и Брисела.
Џонсон због превирања у британској влади око Brexit није присуствовао данашњем састанку с министрима спољних послова Западног Балкана на самиту у Лондону у оквиру Берлинског процеса, пренео је The Guardian.
Џонсон и Дејвис су били кључни министри у кабинету Меј, али сау обојица били поборници „жестоког Brexit".
Меј је у минули петак најавила да ће ублажити услове иступања Британије из Европске уније. Прецизирала је да ће ЕУ предложити формирање „заједничке зоне слободне трговине“ и утврдити списак индустријских и аграрних производа који ће бити изузети из будућих ограничења.
Џонсон и Дејвис су уверени да ће Британија због плана Меј остати зависна од Европске уније.