Државни тужилац за Мубарака затражио смртну казну вешањем
СЛЕДЕ ЗАВРШНЕ РЕЧИ АДВОКАТА БИВШЕГ
ЕГИПАТСКОГ ПРЕДСЕДНИКА И ОСТАЛИХ ОПТУЖЕНИХ
Мубаракa уносе у судницу
- „Председник Републике је по уставу Египта најодговорнији за заштиту народа. Зато и није најважније да ли је Мубарак наредио убијање демонстраната. Много је важније - због чега се он није умешао да би зауставио насиље. Он то није урадио и у томе је његова главна кривица“, саопштио је у име тужилаштва Мустафа Сулејман
- Мубарак, ал-Адли и остали оптужени не признају кривицу. Њихови адвокати, чак, износе доказе да су полицији давали недвосмислене инструкције да се против учесника протеста који су почели 25. јануара не примењује ватрено оружје. Изнели су при том и доказе: да нико од сарадника Министарства унутрашњих послова ко је обезбеђивао протесте са собом није ни имао ватрено оружје
- Мубаракова одбрана прибавила је и доказе: да су нереди у Каиру који су уследили након његове оставке, па трајали још месецима, имају „исти карактер деловања и идентичну организацију“. Па одатле извели очекивани закључак: да превирањима у Египту, све до данас, диригује „нека трећа сила“ и оценили да се та сила налази изван Египта
ГЕНЕРАЛНИ тужилац Египта затражио је смртну казну за бившег шефа државе Хосни Мубарака, бившег шефа полиције Хабиба ал-Адлија и шесторицу његових заменика. Истовремено је предложио и начин њеног извршења - вешање.
Мубараку и врху Министарства унутрашњих послова Египта из његовог времена суди се у Каиру под оптужбом да су најодговорнији за пуцање у учеснике антивладиних демонстрација почетком 2011. године.
Државно тужилаштво Египта терети Мубарака и тражи најстрошију казну упркос томе што у досадашњем току суђења није било у стању да понуди ни један једини доказ да је управо он наредио да се против учесника „египатског пролећа“ употреби ватрено оружје.
„Председник Републике је по уставу Египта најодговорнији за заштиту народа. Зато и није најважније да ли је Мубарак наредио убијање демонстраната. Много је важније – због чега се он није умешао да би зауставио насиље. Он то није урадио и у томе је његова главна кривица“, саопштио је у име тужилаштва Мустафа Сулејман.
Мубарак, ал-Адли и остали оптужени не признају кривицу. Њихови адвокати, чак, износе доказе да су полицији давали недвосмислене инструкције да се против учесника протеста који су почели 25. јануара не примењује ватрено оружје. Изнели су при том и доказе: да нико од сарадника Министарства унутрашњих послова ко је обезбеђивао протесте са собом није ни имао ватрено оружје!
Мубаракова одбрана прибавила је и доказе: да су нереди у Каиру који су уследили након његове оставке, па трајали још месецима, имају „исти карактер деловања и идентичну организацију“. Па одатле извели очекивани закључак: да превирањима у Египту, све до данас, диригује „нека трећа сила“ и оценили да се та сила налази изван Египта.
Суђење треба да се заврши 9. или 10. јануара. Следе завршне речи адвоката оптужених.
У немирима који су довели до Мубаракове оставке погинуло је око 850 људи, а неколико хиљада је било рањено.