ДОЛГОВ: Поштујте конвенцију против мучења у случају Бредлија Менинга
МИНИСТАРСТВО ИНОСТРАНИХ ПОСЛОВА РУСИЈЕ ПОЗВАЛО САД
- Против Менинга подигнуте укупно 22 оптужнице, укључујући оптужбе за „пружање помоћи непријатељу“ и „откривање тајних података армије САД“
- Савет УН за људска права и питања мучења оптужио америчке власти за сурово поступање са „ухапшеним војним лицем САД Бредлијем Менингом“ оптуженим за предају тајних информација WikiLeaks-у
САД су дужне да се према својим грађанима понашају у строгим оквирима међународних обавеза у области људских права, укључујући и Конвенцију против мучења, саопштио је опуномоћени представник Министарства иностраних послова РФ за људска права, демократију и владавину права Константин Долгов.
Он је Вашингтону указао да је пажњу Москве привукла изјава Хуана Мендеса специјалног известиоца Савета УН за људска права и питања мучења у којем је оптужио америчке власти за сурово поступање са ухапшеним војним лицем САД Бредлијем Менингом који је оптужен за предају тајних информација мрежном ресурсу WikiLeaks.
Према упозорењу Долгова, америчке власти посебну пажњу морају да обрате на оцене овог ауторитетног међународног представника, тим пре што их је више пута износио. И што се посебно бавио „случајем Менинг“.
„Узимајући у обзир значај који Вашингтон традиционално удељује питањима заштите људских права и темељних слобода човека у свету, рачунамо да ће у односу на своје грађане, међу којима је и Бредли Менинг, радити у строгом складу са међународним обавезама које су САД преузеле у сфери људских права и да ће се придржавати Конвенције против мучења и других грубих, нељудских или понижавајућих за човека поступањима и кажњавањима, а чији су актер Сједињене Државе“ - наглашава се у коментару овог руског дипломате.
У затвору војне базе Квантико, Менинга су држали од јула 2010. до априла 2011. године. Како каже извештач УН, сурово поступање са овим официром је прекинуто његовим пребацивањем у војни затвор тврђаве Ливенворт (Канзас, САД).
Мендес је такође додао да „нису убедљива“ објашњења војног руководства о неопходности да се настави са држањем Менинга у казненој самици за време његвог боравка у Квантику.
Менинга оптужују за незаконито прибављање војних информација и више од 250 хиљада докумената америчког Стејт департмента укључујући и оне који су повезани са ратовима у Авганистану и Ираку.
Против Менинга су подигнуте укупно 22 оптужнице, укључујући и оне за пружање помоћи непријатељу и откривање тајних података армије САД. На заседању војног суда - у бази при команди Агенције за националну безбедност у Форт Миду у држави Мериленд - оптуженом су званично прочитане све тачке оптужнице.
Крајем фебруара ове године, Менинг, који је у децембру 2011. године напунио 24 године први пут је изашао пред суд откако је ухапшен у мају 2010. године. Оптужени је признао да схвата суштину оптужнице.
С обзиром на признање кривице, овом официру прети доживотна робија. Представници оптужбе су саопштили да неће захтевати смртну казну за овок оптуженика.
Његова одбрана је оценила да је Менинг WikiLeaks-у дао застарелу информацију чији је већи део већ био познат јавности.