Детроит постаје „сабласни град“
ОД 2000. СЕ У ДРУГЕ ДРЖАВЕ САД ПРЕСЕЛИЛА ЧЕТВРТИНА СТАНОВИКА
ЦЕНТРА АМЕРИЧКЕ АУТОМОБИЛСКЕ ИНДУСТРИЈЕ
- Као једно од решења се већ помиње могућност да се Детроит прогласи за банкрот-град
- Тренутно је у Детроиту од 60 до 70 хиљада некретнина празно, па се продају у бесцење
СТАЊЕ ствари у Детроиту постаје критично јер тај амерички град град изумире ужасавајућом брзином.
Тренутно финансијско стање бившег центра америчке аутомобилске индустрије је толико јадно да су се сенатори САД озбиљно замислили о могућности да укину град и да његову имовину поделе осталим градовима државе Мичиген.
Још средином децембра 2012. године сенатор Рик Џонс предложио је да се Детроит укине због лошег стања финансија, а да се имовина града подели суседним насељима и градовима.
„Уколико не будемо имали други избор, ову варијанту треба размотрити. Уколико се определимо за банкротство, страдаће сваки радник, страдаће сам град у којем ће се сјатити лешинари који ће разграбити „бисере“ Детроита, а тиме ће све отићи у неповрат“ - изјавио је сенатор Џонс.
Професор економије на детроитском универзитету Вејн Белзер предложио је да се - ради спасавања града - размотри пројект „Глобални теретни коридор „Велика језера“.
Тај пројектат предвиђа стварање нове саобраћајне инфраструктуре и стварање развијених региона централног дела САД повезаних са канадском луком Халифакс.
Таква саобраћајна артерија би временом постала озбиљна конкуренција постојећим трговинским путевима из Чикага у луку Норфолк и Њујорк. Експерти су израчунали да се америчка роба може достављати на глобална тржишта брже и јефтиније и зато што је Халифакс једина лука у Северној Америци која је у стању да прими бродове нове генерације до 18 хиљада контејнера.
Детроит је данас без новца. Градска администрација упорно одбија да прихвати трогодишњи уговор чија је вредност 300 хиљада долара са правном компанијом која треба да донесе план оздрављења градског буџета. Управо на томе инсистира руководство државе Мичиген, обећавајући да ће размотрити питање помоћи Детроиту у износу већем од 130 милиона долара.
Међутим, укупан дуг града само за дугорочне облигације у 2012. години износи 12 милијарди долара.
Становници на незапосленост реагују потпуно очекивано – од 2000. до 2010. у друге државе САД преселило се 25 одсто становиштва Детроита.
Новац недостаје за функционисање града. Тренутно је у Детроиту од 60 до 70 хиљада некретнина празно, па се продају у бесцење.