DER SPIEGEL: САД терају ЕУ да се држи санкција, а саме шире послове са Русијом

ТОКОМ ПРВЕ ГОДИНЕ САНКЦИЈА - ТРГОВИНА ИЗМЕЂУ РФ И ЕУ СЕ СМАЊИЛА, А ИЗМЕЂУ РФ И САД - ПОВЕЋАЛА

  • Тексашка фирма Bell, која производи хеликоптере, зaкључила уговор сa Уралским заводом за цивилну авијацију из Јекатеринбурга, а та фирма - навео је немачки недељник - послује у саставу корпорације „Ростех“ на чијем челу је поверљиви човек Владимира Путина Сергеј Чемезов
  • Spiegel је указао на два руско-америчка уговора: Boeing и руски произвођач титана „Ависма“ прошле године су продужили уговор о сарадњи до 2022. године. У јануару је компанија „Енергомаш“ потписала уговор с америчким произвођачем космичких апарата и ракета - носача Orbital Sciences о производњи 60 мотора за америчке ракете Antares

        ЕВРОПСКИ бизнисмени и фирме имају само штету од санкција уведених против Русије, а њихови амерички конкуренти закључују профитабилне нове уговоре са Русима - објавио је Der Spiegel.

        „У свим случајевима када је важно за америчку економију, западна суперсила прави продоре у новом хладном рату против Русије“  - оценио је утицајни немачки недељник.

        Да се не ради о пословима у време важења антируских санкција, на ово нико не би обраћао посебну пажњу, а овако - треба.

        Тексашка фирма Bell, која производи хеликоптере, закључила је уговор Уралским заводом за цивилну авијацију из Јекатеринбурга, а та фирма послује у саставу корпорације „Ростех“ на чијем челу је поверљиви човек Владимира Путина Сергеј Чемезов.

        Немачки лист посебно наглашава да је овај уговор склопљен упркос томе што су и Чемезов и „Ростех“ на америчком санкционом списку.

        Spiegel у овом контексту није пропустио да подсети да је Путин крајем децембра изјавио да се - током трајања санкција - робна размена између САД и Русије повећала, а између Русије и Немачке - смањила.

        Spiegel је одмах у наставку додао: „Путин зна да се многе земље ЕУ, као што су Грчка, Словачка, Аустрија и Мађарска, скептичне поводом антируских санкција, а и да многи немачки бизнисмени сумњају да оне имају прави смисао и да могу донети неку корист“.

        Недељник је такође указао да је немачка компанија SAP - која производи софтверске програме - из политичких разлога (због санкција) одустала од наставка сарадње са својим руским клијентима. Дакле, она има разлога да се жали на двоструке аршине, исто као и представници машинских компанија Европе које „гледају“ како амерички конкуренти заобилазе санкције и претичу их.

        „Американци су извршили јак притисак на Европу, тражећи увођење оштрих санкција. А сами су током прошле године повећали обим трговине са Русијом“ - изјавио је Франк Шауф, директор Асоцијације европског бизниса у Москви.

        Према његовим речима, Вашингтон је лаке руке увео санкције Русији зато што Русија у спољнотрговинском билансу САД чини свега 3,7 одсто.

        Шауф подвлачи да је током јануара и фебруара робна размена између САД и РФ опала за само шест процената, а између ЕУ и Русије - за 33 одсто.

        Председник Америчке трговинске коморе у Русији Алексис Родзјанко признао је: „Америчке санкције су погодиле углавном оне области индустрије у којима САД ни до санкција нису биле претерано активне у економским односима са Русијом. На пример: сферу војне производње“.

        Spiegel је указао и на друге руско-америчке уговоре: Boeing и руски произвођач титана „Ависма“ прошле године су продужили уговор о сарадњи до 2022. године. У јануару је компанија „Енергомаш“ потписала уговор с америчким произвођачем космичких апарата и ракета - носача Orbital Sciences о производњи 60 мотора за америчке ракете Antares.

        Spiegel на крају текста са жаљењем указује да није санкција, немачки Siemens могао је добити велики посао од руских и кинеских извођача радова на будућој супербрзој магистрали између Москве и Казања, а овако им остаје да о томе само - маштају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари