Демонстранти у Истанбулу подигли камп: јога и књиге дању, маске и каменице ноћу

ЕРДОГАН УЗАЛУД АПЕЛУЈЕ НА ДЕМОНСТРАНТЕ У ИСТАНБУЛУ, АНКАРИ И ДРУГИМ ВЕЛИКИМ ГРАДОВИМА ДА „ОБУСТАВЕ ПАЉБУ”

  • Књиге, од левичарских филозофа до дела Дена Брауна, сложене су по полицама постављеним на бетонским блоковима. Уз доприносе појединаца и књижара, број књига је нарастао на преко 5.000 наслова
  • Учесницима протеста прву помоћ пружа десетак лекара и здравствених радника помоћу залиха које стижу из апотека или донација бизнисмена
  • Око 60 студената прострло је јуче разнобојне струњаче како би пратило час Криса Чавеса, 42-годишњег инструктора јоге из Лос Анђелеса који планира да држи часове сваког дана у парку

         ТУРСКИ премијер Реџеп Тајип Ердоган узалуд апелује на демонстранте у Истанбулу, Анкари и другим великим градовима да „обуставе паљбу”. Од тога, бар засад, нема ништа.

         Пошто падне мрак, демонстранти се обрачунавају са полицијом у улицама око Трга Таксим, док они који кампују у парку Гези дискутују о будућности Турске, наводи Ројтерс.

         Професорка у средњој школи Ајлин Еркан је помогла да се у зеленилу парка направи библиотека.

         „Ово је наш начин да покажемо да смо се сместили овде, да је ово симбол наше постојаности. Освојили смо ово место и ту остајемо”, казала је 33-годишња Еркан. У њеној близини су људи уживали у пикнику на трави, док су их фотографисали запослени у оближњим канцеларијама.

         Протест је почео пре недељу зато што су у парку ишчупана стабла како би на њихово место била изграђена реплика отоманске касарне, у којој ће бити отворен тржни центар или музеј и луксузни станови. Од тада су прерасли у отпор без преседана.

         Премијер Тајип Ердоган одбио је јуче да обустави план градње на једној од малобројних зелених површина у самом центру Истанбула.

         План укључује рушење зграде опере и изградњу џамије.

         Ердоган је јуче поручио да учесницима протеста манипулишу „терористичке групе”, укључујући чланове незаконитог Фронта револуционарног народног ослобођења који је преузео одговорност за бомбашки напад на америчку амбасаду у Анкари 1. фебруара.

         Током протеста су погинуле четири особе, укључујући полицајца, док су 4.000 повређене.

         Књиге, од левичарских филозофа до дела Дена Брауна, сложене су по полицама постављеним на бетонским блоковима. Уз доприносе појединаца и књижара, број књига је нарастао на преко 5.000 наслова.

         На дрвећу су постављене мапе са садржајима парка, укључујући биоскоп. Запослени у левичарском листу „БирГун” деле бесплатна издања која садрже дневни додатак са новостима из кампа под називом „Отпор”.

         Пре него што је прошле године почела кампања спасавања стабала, Гези парк, са својим угашеним фонтанама и малим травнатим површинама, имао је мали број посетилаца. Углавном су га посећивали незапослени Турци, који су спавали испод његовог дрвећа.

         Око 60 студената прострло је јуче разнобојне струњаче како би пратило час Криса Чавеса, 42-годишњег инструктора јоге из Лос Анђелеса који планира да држи часове сваког дана у парку.

         Учесницима протеста прву помоћ пружа десетак лекара и здравствених радника помоћу залиха које стижу из апотека или донација бизнисмена који подржавају идеју, казао је 38-годишњи Ценк Унвер, који волонтира као чувар у привременој клиници.

         У време ручка, људи чекају у редовима за пасуљ и пиринач. На другим штандовима се нуде мирисна пецива, а кафа и чај су доступни 24 сата дневно.

         Демонстранти су у парку поставили кутије за донације у цигаретама.

         Локални трговци продају папирне маске које демонстранти стављају када падне мрак а мирис сузавца испуни ваздух.

         „Не знамо колико дуго ће ово трајати. Сваког јутра се будимо у пет сати, спремни за рацију, а ако до седам не дођу, знамо да имамо још један дан”, казао је Ергун Насухоглу, који држи штанд са бесплатним чајем.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари