ДЕ МЕЗИЈЕР: И даље морамо бити спремни на немире, посебно на северу Косова

ШЕФ НЕМАЧКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ У БУНДЕСТАГУ: ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ ДРЖАВА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА НЕ СМЕ ДОЋИ У ПИТАЊЕ

Томас де Мезијер

  • ВЕСТЕРВЕЛЕ: Руководство Србије жели да нормализује односе са Косовом. У том одлучујућем постављању смерница, желимо да им пружимо подршку. Зато је било и јесте исправно што се питање почетка приступних преговора Србије са ЕУ повезало са питањем нормализације српско-косовских односа
  • ВЕСТЕРВЕЛЕ: Ангажман Кфора и Бундесвера одлучујуће је допринео доношењу политичких решања. То је пример да ми, правилним балансом политичког приступа и војне подршке можемо пуно да постигнемо

        ШЕФ немачке дипломатије Гвидо Вестервеле рекао је данас посланицима Бундестага да Србија и Косово показују политичку вољу за нормализацијом односа и применом преузетих обавеза и да такав развој нормализације треба поздравити.

       Вестервеле је навео да је лично стекао утисак да и Београд и Приштина желе договор и да се, упркос потребног опреза, може рећи да је политичко вођство Србије донело стратешку одлуку.

       „Оно жели да нормализује односе са Косовом. У том одлучујућем постављању смерница, желимо да им пружимо подршку“, рекао је Вестервеле и додао да је зато било и јесте исправно, што се питање почетка приступних преговора Србије са ЕУ повезало са питањем нормализације српско-косовских односа.

       „Наша порука је потпуно јасна: територијални интегритет држава Западног Балкана не сме бити доведен у питање“, рекао је Вестервеле.

       Он је, такође, навео да је план амбизиозан, али да је створио позитивну динамику и да обе стране показују политичку вољу за нормализацијом и применом преузетих обавеза и да такав развој нормализације треба поздравити, за шта је добио аплауз либерала, демохришћана, социјалдемократа, као и посланика из редова партије Зелени.

       Говорећи о ангажману Кфора и Бундесвера, он је указао да је то одлучујуће допринело доношењу политичких решања и додао да ће дугорочне перспективе бити мир и стабилност на Западном Балкану кроз одговарајући политички развој и да су припадници Бундесвера и интернационална мисија у оквиру Кфора одлучујуће допринели свему томе.

       „То је пример да ми, правилним балансом политичког приступа и војне подршке можемо пуно да постигнемо“, рекао је Вестервеле и, указујући на улогу Кфора као „кичме“ косовске сигурности у протеклим годинама, рекао да је сада укупна ситуација на Косову у основи мирна и стабилна.

       „На северу је Кфор морао и у протеклим годинама да буде активнији. Желим искључиво да нагласим: инциденти и даље остају могући, јер ми знамо да се тамо делимично ради о организованом криминалу. Постоји једна форма радикалности... зато је важно да и даље останемо будни“, рекао је Вестервеле.

       Он је оценио да је, осим политичког договора Београда и Приштине, охрабрујућа и изградња косовске полиције и сигурносних снага.

       Вестервеле је, говорећи о продужетку мандата Бундесвера на Косову, који је тамо присутан скоро 15 година, захвалио онима који су „својим здрављем, телом и животом“, омогућили успех, за шта је добио аплауз свих парламентарних партија, осим левице.

       „Ми желимо да тај успешни ангажман стабилизације наставимо. Савезни министар одбране и ја вам предлажемо да горња граница (војника) на Косову остане непромењена, као и задаци и област ангажмана. Непромењени такође остају наши циљеви - наиме, Косово одржати стабилним и обезбедити мир у региону“, рекао је Вестервеле, замоливши посланиике за продужетак мандата

       Министар одбране Томас де Мезијер указао је да и политички ангажман доноси плодове.

       „На Косову и укупно на Балкану је потребно политичко решење. Ситуација на Косову је мирна и стабилна, али је потенцијал за ескалацију сада, као и раније, висок, посебно на северу... Ми даље морамо бити спремни на немире“, рекао је де Мезијер, нагласивши да је учешће наоружаних немачких војника у оквиру НАТО и сигурносног присуства и даље нужно.

       Де Мезијер сматра да су немачке снаге на Косову нужне све док косовске сигурносне снаге, подржане Еулексом, не буду могле да обезбеде сигурност свим народима на Косову и да у међувремену косовски полицајци „добро чувају“ српске манастире.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари