ДАМАСК: „Сиријско тло и вода су свети“

ШЕФОВИ ДИПЛОМАТИЈА ЗЕМАЉА ЕУ ПОЗВАЛИ ТУРСКУ

ДА СЕ УЗДРЖИ ОД БИЛО КАКВОГ ВОЈНОГ ОДГОВОРА

             Џихад Макдиси

  • Портпарол сиријског Министарства иностраних послова Џихад Макдиси „инцидент“ са обарањем Ф-4 описао овако: „Турски авион је прво нестао са радара, а онда се појавио у сиријском ваздушном простору на висини од 100 метара, 1-2 километра од сиријске обале. Морали смо одмах да реагујемо - чак и да је у питању био сиријски авион, ми бисмо га оборили. Сиријска реакција представља чин одбране нашег суверенитета који је извршен противавионском артиљеријом домета 2,5 километара“

           СИРИЈА је обарање турског борбеног авиона описала као акт самоодбране и упозорила Турску и њене савезнике из НАТО алијансе да не посежу за контрамерама.

           Уочи ванредног заседања Савета НАТО, сазваног на турски захтев, портпарол сиријског министарства иностраних послова Џихад Макдиси изјавио је: „НАТО би требало да постоји да би ојачао земље чланице. Али, ако су разлози њиховог састанка непријатељски, треба да знају да су сиријско тло и воде свети.“

           Макдиси сам „инцидент“ описао овако: „Турски авион је прво нестао са радара, а онда се појавио у сиријском ваздушном простору на висини од 100 метара, 1-2 километра од сиријске обале. Морали смо одмах да реагујемо - чак и да је у питању био сиријски авион, ми бисмо га оборили. Сиријска реакција представља чин одбране нашег суверенитета који је извршен противавионском артиљеријом домета 2,5 километара.“

           Анкара је признала да је њен извиђачки авион накратко ушао у сиријски ваздушни простор грешком док је био у мисији тестирања турских ваздухопловних снага.

           Неки војни аналитичари сматрају да се пре радило о тестирању осетљивости сиријских радара руске производње који би могли да буду главна препрека било каквој страној војној интервенцији, укључујући и снабдевање сиријских побуњеника или извиђачку подршку.

           Можда и због ове околности, министри иностраних послова Европске уније су са јучерашњег састанка у Луксембургу позвали Турску на смиреност.

           Немачки министар иностраних послова Гидо Вестервеле нагласио је: „Сматрам да је и даље важно да радимо на политичком решавању (сиријске кризе), и деескалација је кључна у овом моменту“.

           „Оно што се догодило биће врло озбиљно размотрено, али немамо намеру да интервенишемо“, рекао је холандски шеф дипломатије Ури Розентал.

           „Не сматрам да ће Турска одмах војно одговорити“, казао је Берил Дедеоглу са Универзитета у Галатасарају. „Међутим, уколико буде друге акције, онда ће то бити војни одговор, у то нема сумње.“

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари