DAILY MAIL: Две малезијске посаде се замениле да не би летеле „фаталним авионом“

ДО ТРАГЕДИЈЕ МАЛЕЗИЈСКОГ БОИНГА, ИСТИМ КОРИДОРОМ СВАКОГ ДАНА

ЛЕТЕЛИ АВИОНИ 150 СВЕТСКИХ КОМПАНИЈА

  • У тренутку када је малезијски Boeing 777-200 нестао са екрана радара изнад Украјине, British Airways, све америчке авио-компаније, Lufthansa, Air France и Quantas, већ су пилотима својих авиона одобрили додатно летно време од 20 минута и наложили да заобилазе „украјинску опасну зону“

        ПИЛОТИ и остатак посаде лета број MH17 авио-компаније Malaysia Airlines чији је Boeing оборен изнад украјинског града Шахтјорска, одбили су да лете на линији Амстердам-Куала Лумпур изнад источне Украјине где се воде оружане борбе, саопштио је британски Daily Mail.

        Према сазнањима овог листа, две комплетне посаде су замениле смене да не би летеле над зоном ратних сукоба. Пилоти су се плашили да лете ризичном маршрутом.

        У тренутку када је малезијски Boeing 777-200 нестао са екрана радара изнад Украјине, British Airways, све америчке авио-компаније, Lufthansa, Air France и Quantas, већ су пилотима својих авиона одобрили додатно летно време од 20 минута и наложили да заобилазе „украјинску опасну зону“.

        Британски лист тврди да су многи капетани посада покушавали да се консултују са малезијском контролом лета, да су се чак и приватно обраћали Међународној организацији за цивилни авио саобраћај (ICAO) да би натерали руководства својих компанија да предузму кораке, али безуспешно.  

        Председник националног савеза стјуарда Малезије Исмаил Назаруд (Ismail Nasarudd) изјавио је да питање - зашто је путничким авионима дозвољено да лете над зоном ратних дејстава - треба озбиљно размотрити.

         „Револтирани смо свим што се догодило. Међународна организација за цивилни авио саобраћај дала је зелено светло путничким авионима да лете на висини од 9,753 километра. Да ли је ICAO била свесна степена ризика летова у том ваздушном простору, ако јесте, зашто је онда дала такву дозволу?“ - цитира Daily Mail речи Назаруда.  

        Британска управа за цивилни авио-саобраћај упозорила је своје диспечере да буду опрезни приликом летова над Донбасом, али се на забрану летења над опасном зоном нису одлучили ни Евроконтрола ваздушног саобраћаја, ни ЕУ, ни ICAO, прецизира лист.  

        Званични представник Malaysia Airlines изјавио је да руководство компаније ни са једном својом посадом разматрало питање летења над Украјином. Према његовим речима, Malaysia Airlines, као и многе друге авио-компаније, нису једном летеле ваздушним простором који су ICAO и IATA (Међународна асоцијација за ваздушни саобраћај) прогласиле небезбедним.  

        До трагедије малезијског Боинга, коридором изнад источне Украјине сваког дана су летели авиони 150 светских компанија.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари