Дачић о положају Срба на КиМ говорио као да живе у другој држави
УПОЗОРИО ДА ЈЕ „НЕПРИХВАТЉИВ И ДАЛЕКО ИСПОД СТАНДАРДА САВЕТА ЕВРОПЕ“
Ивица Дачић
- На 125. министарском састанку Савета Европе у Бриселу под називом „Подељена одговорност за демократску безбедност у Европи“, председавајући ОЕБС-ом рекао: Терористички напади у Паризу и Копенхагену, као и у Зворнику и Куманову, су нам, нажалост, на најгори начин илустровали брутални облик њиховог испољавања, и послужили као опомена да се овим појавама треба одлучно супротставити
ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ ОЕБС и министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је данас да је положај припадника српске заједнице на Косову и Метохији неприхватљив и далеко испод стандарда Савета Европе у погледу људских права.
Он је истакао да Србија подржава сваки ангажман Савета Европе који има за циљ унапређење стандарда СЕ на КиМ на добробит свих људи који тамо живе, а који је, истовремено, у складу са међународно-правно обавезујућим документима, пре свега Резолуцијом СБ УН 1244.
„Србија ће наставити да буде конструктиван партнер у дефинисању таквих ангажмана, уз пуно поштовање статусно неутралног приступа који је усвојен у оквиру Савета Европе“, рекао је Дачић на 125. министарском састанку Савета Европе у Бриселу под називом „Подељена одговорност за демократску безбедност у Европи“.
Он је нагласио да Србија снажно осуђује тероризам у свим његовим облицима, као и све видове екстремизма и радикализма.
Србија је, како је додао, свесна да комплексност ових феномена захтева координирано деловање на ширем међународном плану и бављење свим њиховим аспектима у циљу свеобухватног одговора.
Актуелна криза у Украјини нас је опоменула колико демократска безбедност може бити крхка и како политички конфликти могу ескалирати у оружане сукобе, рекао је Дачић и додао да ситуација у Украјини налаже да мир и стабилност буду одређени као приоритетни циљеви.
„Србија је подржала и наставиће да подржава директне ангажмане редовних и ад хоц тела Савета Европе, који, у оквирима својих мандата заштите људских права, имају за циљ допринос решавању кризе“, истакао је Дачић.
Подсетивши да је Србија преузела одговорну функцију председавајућег ОЕБС-у у политички врло комплексном и изазовном моменту, Дачић је истакао да она чини све напоре у правцу обнављања поверења међу државама учесницама.
„Једини пут до мира и просперитета, у шта смо се уверили на нашем примеру након тешког и изазовног периода током деведесетих година, је међусобна сарадња, уважавање и поштовање“, поручио је српски шеф дипломатије.
Он је оценио да се Европа данас суочава са великим изазовима у одржавању мира и стабилности на својој територији, али да то никако не сме ставити у сенку питања из области људских права, владавине права, социјална, културна и друга питања чије занемаривање може довести до још већих турбуленција на нашем континенту.
Према његовим речима, ксенофобија, популизам и шовинизам су феномени са којима се свет данас суочава, а Европа тога никако није поштеђена.
„Терористички напади у Паризу и Копенхагену, као и у Зворнику и Куманову, су нам, нажалост, на најгори начин илустровали брутални облик њиховог испољавања, и послужили као опомена да се овим појавама треба одлучно супротставити“, закључио је Дачић.
Танјуг