Чавушоглу у Сребреници: Ако Босна није мирна - ни Турска није мирна

БОШЊАЦИ У СВОЈ СРЕБРЕНИЧКИ КУЛТ УГРАДИЛИ И РАСПОПА ДЕДЕИЋА И ЧЕДУ ЈОВАНОВИЋА

Мевлут Чвушоглу

  • МИРАШ: У Сребреници сваки камен и свака стопа сведоче о геноциду над Бошњацима. Злочин над недужним Сребреничанима извршен је само зато што су се родили под знаком полумесеца
  • Бакир ИЗЕТБЕГОВИЋ: „Политике које су крајем прошлог века довеле до Вуковара и Сребренице морају бити напуштене једном и заувек“
  • Говорили и судија хашког трибунала Кармел Агиус и његов руководилац Теодор Мерон

        У ПРИСУСТВУ представника међународне заједнице, власти БиХ и породица жртава - у Поточарима је завршена комеморација поводом 21 годишњице од злочина над Бошњацима у Сребреници којој је из Србије присуствовао само председник опозиционе ЛДП Чедомир Јовановић.

        Представници српске власти проглашени су непожељним ове године у Сребреници јер су, како је поручено, негатори геноцида.

        Комеморација је почела читањем поруке митрополита неканонске црногорске православне цркве Михаила који је, између осталог, поручио да ће Господ казнити злочинце према заслугама, те да Бошњаци треба да опросте, али да никада не забораве.

        Митрополит Михајло, који је раније посетио Меморијални центар, у писаној поручи је навео да у Сребреници „сваки камен и свака стопа сведоче о геноциду“ над Бошњацима.

        Навео је и да је је злочин над „недужним Сребреничанима извршен само зато што су се родили под знаком полумесеца“.

        „Сви који се на овом простору осећамо људима носимо то бреме зла на својим плећима и молимо се Свевишњем да се више никада не понови такав геноцид какав савремени свет није видео од Другог светског рата“, навео је.

        Начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић први се обратио присутнима оценивши да је дан када је пала Сребреница и када је у том граду, како је рекао, извршен геноцид један од најмрачнијих дана 20. века.

        Он је подсетио да је 2015. на обележавању две деценије од злочина у Сребреници у Поточарима, цео свет гледао у Бошњаке, а ми, како је рекао, према Богу покушавајући да „својим жртвама дамо смирај“.

        Пресуде судова, укључујући и пресуду Радовану Караџићу за геноцид у Сребреници, потврда су да свет не може и „не жели прећи преко злочина геноцида“.

        Правда је, сматра Дураковић, потребна једнако и Србима и Бошњацима у Сребреници.

        „Овде су мртви вратили живе“, истакнуо је Дураковић и позвао Сребреничане да се врате у своја места, да „говоре о злочину геноцида како се он никада не би заборавио“.

        Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић, једини политичар из Србије који присуствује комеморацији у Поточарима, рекао је уочи почетка церемоније да је његов долазак у Сребреницу његова људска обавеза и политичка дужност.

        „Сам долазак овде је моја људска обавеза и политичка дужност - поготово у ситуацији где се политика према овоме односи неодговорно. Не само према жртвама, него према Бошњацима и према свима“, рекао је Јовановић за N1.

        Након судија хашког трибунала Кармела Агиуса и Теодора Мерона, говорио је министар спољних послова турске Мевлут Чвушоглу који је Бошњацима пренео поздраве турског државног врха и народа.

        „Сваки рат и трагедију на простору Балкана осећамо у свом срцу, и делимо бол сваке особе у БиХ. Ако БиХ није мирна, ни Турска није мирна“, рекао је Чавушоглу.

        Указао је да су мир и стабилност на Балкану приоритет света, те поручио да ће Турска наставити да чини све што је потребно да се Балкан и БиХ упуте ка благостању.

        „Сребреница се треба спомињати као и место где је људско достојанство доживело страшан удар“, истакао је Чавушоглу.

        На крају се присутнима обратио и председавајући Председништва БиХ Бакир Изетбеговић рекавши да је сада више него икада решен да тражи задовољење правде за сваког убијеног Сребренчанина.

        „Морамо досегнути правду јер без ње нема предуслова за помирење. Очи жртава ће се затворити када се досегне правда“, рекао је Изетбеговић, те додао да тек онда када се отклони и најмања сумња у то ко је био на правој, а ко на погрешној страни може се говорити о помирењу.

        То је, поручио је, наш дуг према онима који долазе.

        Истина, додао је, потребна је прошлости и садашњости, а највише будућности.

        „Истина је први корак ка помирењу, јер једино што ће остати упамћено биће истина“, рекао је и додао:

        „Политике које су крајем прошлог века довеле до Вуковара и Сребренице морају бити напуштене једном и заувек“, рекао је Изетбеговић заклињући се да Бошњаке прошлост неће парализовати, да ће бити окренути ка будућности и да је будућност једино што се може мењати, као и да се зло може победити једино добром.

        Комеморативни скуп у Сребреници је ове године прошао без инцидената.

        Танјуг

Додик: Геноцида у Сребреници није било и нећемо га признати

Милорад Додик

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је да жели да се утврди истина о Сребреници.

        „Као што је рекао мој потпредседник пре неки дан - нема помирења док се не деси признање геноцида од стране Срба. Ја вам кажем да нећемо признати геноцид. Геноцид се није ни десио. Почело се са лажном причом од 8.700 страдалих, хашки Трибунал је ту бројку смањио на 5.000, а сада се барата са 4.000. Ми не знамо шта је истина. Не бежимо од тога, али хоћемо да се истина утврди“, нагласио је Додик и додао да му је жао што то говори на данашњи дан.

        „Немам намеру да било чији бол умањим, али ово је постала искључиво политичка тема“, казао је Додик.

        Подсетио је да је предлагао неутралну комисију која ће испитати случај, а не да се барата наметнутим извештајем који је под притиском некадашњег високог представника у БиХ Педија Ешдауна натерао тадашње власти РС да се прихвати и да се њиме барата.

Кецмановић: Бошњаци од Сребренице праве „оснивачки мит“ нације јер је све остало демистификовано

        СРЕБРЕНИЦА за Бошњаке представља „оснивачки мит“ нације, а догађаји у Сребреници се мистификују и зато што су остали елементи антисрпске ратне и поратне кампање временом демистификовани и релативизовани, изјавио је професор Факултета политичких наука Ненад Кецмановић.

        Објашњавајући зашто муслиманима Сребреница служи као главна политичка тема за обрачун против Србије и Срба у БиХ, Кецмановић наводи да је Сребреница постала „колективна жртва и оснивачки мит, какав постоји у корену сваке нације, те национално верски и патриотски надахњује нове генерације“.

        Професор Кецмановић разлоге за мистификацију догађаја у Сребреници види и у томе што су остали елементи антисрпске ратне и поратне кампање временом демистификовани и релативизовани.

        „Данас се више не говори да је у првих неколико месеци грађанског рата побијено 200.000 муслимана, него да је током целог рата настрадало око 100.000 припадника свих народа укупно и пропорционално“, рекао је Кецмановић.

        Он каже да се у Хагу више не барата са 8.000 жртава у Сребреници него најпре са пет, па онда са четири, а сада више нико не оспорава да су муџахедини, који су се на позив Алије Изетбеговића борили на страни Армије БиХ, били исламски терористи и расадник беле Ал Каиде у Европи.

        „Постало је јасно да Исламска декларација није била сан једног верника него политички програм. Пробила се истина и о троипогодишњем систематском насиљу муслиманске војске и полиције над сарајевским Србима“, указао је Кецмановић. Показало се, како је навео, да „бошњачка власт у континуитету од Алије до Бакира покушава да доминира над Србима и Хрватима и не прихвата равноправност друга два народа“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари