Бугари на референдуму о изградњи нове нуклеарке
РАСПИСАН НА ИНИЦИЈАТИВУ ОПОЗИЦИЈЕ
У БУГАРСКОЈ је данас почео референдум о изградњи ове нуклеарне централе који се, такође, сматра барометром односа с Русијом ове најсиромашније чланице Европске уније.
Референдум је расписан на иницијативу опозиционе Социјалистичке партије како би приморали владу да промени одлуку да одустане од споразума са Русијом о изградњи друге нуклеарне електране у земљи, наводи АП.
Референдум се тиче оживљавања пројекта везаног за нуклеарну електрану Белене, на северу земље, а последња истраживања јавног мњења показују да ће већина грађана подржати изградњу друге по реду нуклеарке.
Први референдум у Бугарској од распада комунизма 1989. поделио је јавно мњење и навео га да се сврста уз политичке партије.
Он се сматра тестом уочи општих избора који се одржавају у јулу, али и шансом за слабљење енергетске зависности од Москве.
Резултати најновијих анкета показују да ће одзив бити слаб, али у том случају референдум не би важио. Да би био важећи, на њему мора учествовати најмање 60 одсто бирача.
Изградња друге нуклеарне електране у застоју је због несугласица између Бугарске и Русије, чија фирма "Атомстројекспорт" гради нуклеарку капацитета 2.000 мегавата, а у вези са коначном ценом пројекта који ће износити између шест и 11 милијарди евра.
Како би пронашао новог инвеститора, бугарски премијер Бојко Борисов је раскинуо уговор са руском фирмом, која се за надокнаду штете од 1.3 милијарде долара обратила Међународном суду за арбитражу у Паризу.
Влада разматра и да стави у функцију постојећу нуклеарку Козлодуј, која има два реактора јачине 1.000 мегавата, у периоду од 2017. до 2021. године, као и изградњу новог реактора у тој електрани.