Британски парламент неће гласати поводом петиције да се Трампу забрани улазак у земљу

ТО ЈЕ „АПСУРДНО ТРАЋЕЊЕ ПОСЛАНИЧКОГ ВРЕМЕНА” – ОЦЕНИО ТРАМПОВ ПОРТПАРОЛ

  • Посланици дискутују о петицији коју је потписало 574.000 грађана након Трамповог позива да се муслиманима забрани улазак у САД. На дневном реду је и контра-петиција, коју је потписало 43.000 људи, у којој се наводи да би таква забрана била нелогична
  • Премијер Дејвид Камерон и лидер опозиције Џереми Корбин рекли да су против забране уласка Трампу, наводећи да амерички милијардер треба из прве руке да види разноликост, кохезију и толерантност у Британији

          У БРИТАНСКОМ парламенту почела је данас трочасовна расправа о томе да ли да се републиканском кандидату за председника САД Доналду Трампу забрани улазак у Велику Британију.

         Посланици дискутују о петицији коју је потписало 574.000 грађана након Трамповог позива да се муслиманима забрани улазак у САД.

         На дневном реду је и контра-петиција, коју је потписало 43.000 људи, у којој се наводи да би таква забрана била нелогична, јавља ББЦ.

         Трампов портпарол је рекао да је ово„апсурдно траћење посланичког времена”.

         Амерички тајкун је предложио да се муслиманима привремено забрани улазак у САД, после убиства 14 људи у Сан Бернардину у Калифорнији у децембру.

         Његови ставови су наишли на критике широм политичког спектра и у САД и у Европи. Он је додатно озлоједио Британце коментарима да су неки делови Лондона и Велике Британије постали толико екстремистички да полиција у њих не сме да уђе, подсећа ББЦ.

         Трамп по неким анкетама јавног мњења тренутно води у трци за номинацију Републиканске странке на америчким председничким изборима.

         Одбор за петиције Доњег дома Британског парламента разматра све петиције које потпише више од 100.000 грађана.

         У петицији којом се тражи забрана уласка Трампу наводи се да је Велика Британија забранила улазак многим појединцима због говора мржње и истиче да се правила морају примењивати на фер начин на богате и сиромашне подједнако.

         У контрапетицији наводи се да страним држављанима не треба забрањивати улазак због ставова о унутрашњој политици њихове земље.

         По окончању ове дебате неће бити гласања, јер министар за унутрашње послове има овлашћења да забрани људима улазак из разлога националне безбедности, уколико се сматра да ће они вероватно подстицати расну мржњу или да не доприносе јавној добробити.

         Министарка унутрашњих послова Тереза Меј, члан конзервативне странке, од 2010. године забранила је улазак за више од 200 људи, али је одбила да каже да ли би Трамп требало да се нађе на том списку.

         Премијер Дејвид Камерон и лидер опозиције Џереми Корбин су рекли да су против забране уласка Трампу, наводећи да амерички тајкун треба из прве руке да види разноликост, кохезију и толерантност у Британији.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари