Британци у наредне три године прелазе на „европско континентално време”
ГЛАВНИ ПОБОРНИЦИ - ТРАНСПОРТНЕ, ТУРИСТИЧКЕ И СПОРТСКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ, А ОПОЗИЦИЈА - ШКОТИ
-
Сада је у Британији зими на снази гриничко време (GMT), а лети - британско летње време (BST) које је сат испред гриничког. Континентална Европа је сат испред времена на британским острвима
ВЛАДА Велике Британије - како је саопштио министар за бизнис Ед Дејви - изнова ће ставити на дневни ред идеју да земља пређе на средњеевропско време, то јест да казаљке свих својих часовника помери сат унапред.
Дејви је истовремено саопштио да овај потез - ако добије већину у влади - био „експериментални“, па овако објаснио зашто:
„Национална временска зона је питање које се тиче свих и зато се не смеју доносити исхитрене одлуке. Морају се сагледати и предности и мане. Експерти уверавају да бисмо добили мању смртност на путевима, смањење количине штетних материја које се избацују у атмосферу и воду и здравије становништво.“
Британски министар је открио да би „експеримент“ потрајао три године и да би тек потом била донета коначна одлука у којој временској зони ће Британци живети наредних деценија.
За „унификацију времена са континенталном Европом“ залаже се и премијер Дејвид Камерон.
Сада је у Британији зими на снази гриничко време (GMT), а лети – британско летње време (BST) које је сат испред гриничког. Континентална Европа је сат испред времена на британским острвима.
Главни поборници „придруживања Европи” транспортне, туристичке и спортске организације. А главни противници - Шкотланђани који се прибојавају касних излазака Сунца и дуге јутарње таме, посебно зими, јер страхују да би то повећало број саобраћајних удеса и негативно утицало на здравље нације.