БРЕЈВИК: Затворски чувари покушавају да ме доведу до самоубиства

УПУТИО ПИСМО БРОЈНИМ НОРВЕШКИМ МЕДИЈИМА,

AMNESTY INTERNATIONAL И АГЕНЦИЈИ АСОШИЈЕЈТЕД ПРЕС

  • Услове у норвешком затвору Ила који упоредио са затвором Абу Граиб који је познат по жалосној судбини затвореника Ирачана над којима су се иживљавали војници САД
  • Брејвик посебно истиче да на њега будно мотре док узима лекове, не дају му подну четку да опере ћелију, сваки дан га претресају што понекад чини жена затворски чувар

        „НОРВЕШКИ снајпериста“ Андерс Брејвик осуђен на 21 годину затвора због убиства 77 људи 2011. године упутио је писмо бројним норвешким медијима, међународној организацији за заштиту људских прва Amnesty International, агенцији Асошијејтед прес, као и прес центру Осла.

       У писму се жали на услове у норвешком затвору Ила који је упоредио са ирачким затвором Абу Граиб који је познат по жалосној судбини затвореника над којима су се иживљавали војници САД 2004. године.

       Брејвик у том писму медијима тврди да су затворски чувари покушавали да га доведу до стања самоубиства, објавио је Асошијејетд прес.

       „Да није чињенице да сам изузетно трпељив човек, вероватно бих полудео због безизлазне ситуације. Ма како било, ипак постоји граница онога што човек може да истрпи“ - говори у својој поруци Брејвик.

       Брејвик посебно истиче да на њега будно мотре док узима лекове, не дају му подну четку да опере ћелију, сваки дан га претресају што понекад чини жена затворски чувар.

       Брејвик се жали и због сталног надзора док се брије или пере зубе због чега осећа психолошки притисак па мора ређе да пере зубе и брије се.

       Тврди и да је растројен понашањем чувара који „не сарађују са њим по његовом дневном распореду у којем су све активности испланиране у минут“.

       Брејвик јадикује и над чињеницом да је управник казнено-поправног завода појачао режим безбедности из освете према њему.

       Управа затвора Ила, међутим, тврди да према овом затворенику није примењивала никаве додатне мере, да му је недавно дозволила да користи обичну графитну оловку, а не гумену. Брејвик је оценио да је та „безбедна“ оловка „готово неописиво испољавање садизма“.

       Брејвик је 22. јула 2011. године подметнуо експлозив у владином кварту Осла. Том приликом је погинуло осам људи, а затим пострељао учеснике омладинског логора на острву Утоја,  убивши 69 људи.

       Суд је Брејвика прогласио урачунљивим и осудио на максималну казну затвора - на 21 годину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари