Босови и топ-менаџери фирми зарађују 10 пута више него што њихови запослени подозревају

АМЕРИЧКИ НАУЧНИЦИ ТРАЖЕ ДА СЕ РАЗЛИКЕ ЗНАЈУ И У ФИРМАМА И У ДРУШТВУ

  • Американци сматрају да разлика у примањима између неквалификованог радника и првог човека корпорације треба да буде приближно 1:30. Међутим, та разлика је тренутно у САД 1:350!

          ЗАПОСЛЕНИ имају веома погрешну представу о томе колико зарађују њихове газде и топ-менаџери.

          Веома популарни научни месечник Harvard Business Review објавио је резултате истраживања групе аутора које је показало да „босови” зарађују, у просеку, десет пута више него што то њихови потчињени уопште подозревају.

          Истраживање је обухватило 40 земаља, а њеним учесницима је било предложено да одговоре:  колико, по њиховом мишљењу, зарађују бос велике националне компаније, члан њихове владе и неквалификовани радник и – колико би требало да зарађују.

          У свим земљама је добијен један одговор који је био исти или веома сличан: разлика у примањима међу запосленима и њиховим руководиоцима треба да буде мања него што је сада. Међутим, испоставило се да је у те одговоре била уграђена једна велика забрлуда – да је разлика у примањима тренутно знатно мања него што је стварно.

          Испоставило се, наиме, да „велики шефови” у свим земљама, готово без изузетка, примају 10-12 пута више него што претпостављају они „доле”.

          Још конкретније,  Американци сматрају да разлика у примањима између неквалификованог радника и првог човека корпорације треба да буде приближно 1:30. Међутим, та разлика је тренутно 1:350!

          Један од аутора истраживања, научник са Харварда Мајкл Нортон, изговорио је овим поводом оно што нико у Србији неће у догледно време:

          „Стварне разлике у примањима треба да знају и запослени и шира јавност. Скривање тих разлика игра негативну улогу јер смањује стремљење млађих људи да праве каријере и да се боре за веће зараде. Они сада напросто не знају где је „плафон”, а то није добро ни за њих ни за друштво”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари