Бошњачки „евромајдан” добио име „Пленум грађана БиХ”

НОВЕ ЗАХТЕВЕ ЋЕ ФОРМУЛИСАТИ 14. ФЕБРУАРА, А НАЈАВЉЕНИ НОВИ СВАКОДНЕВНИ ПРОТЕСТИ

Небојша Радмановић

  • Члан Председништва БиХ из Српске Небојша РАДМАНОВИЋ: У току је покушај рушења уставног поретка БиХ у целини, потом Републике Српске и њене легално изабране власти. Није циљ оних који су осмислили нереде да се то заврши у Федерацији. Сва дешавања усмерена су и на Републику Српску. Једноставно, жели се променити Дејтонски мировни споразум
  • Република Српска мора да тражи повратак овлашћења која је некада имала, а која јој припадају по Дејтону. То су надлежности из области обавештајне делатности, истакао је Радмановић

          БОШЊАЧКИ део федерације БиХ све више лични на Украјину. Поготово по двовлашћу које постепено настаје.

          Ево, већ је дошло - уз подршку странаца - и до сазивања некаквог „Пленума грађана БиХ” који, судећи по његовом данашњем „заседању”, има амбицију да прекраја власт не само у ФБиХ.

          Тај бошњачко-западни ЗАВНОБиХ одржан је данас у просторијама Центра за културу и медијску контаминацију у Сарајеву.

          Да бисте све „осетили преко коже”, прочитајте како је оно што је на том скупу виђено и изговорено пренела турска агенција Анадолу Агенцy:

          „Грађани су изнијели захтјеве на темељу оних изнесених на протестима.

          Неки од захтјева грађана били су смена федералне владе, формирање прелазне владе до следећих избора у БиХ, издвајање дела буџета за решавање проблема незапослености, ревизију приватизације, здравствена заштита за све грађане, смањење плата функционерима, реформа суда и тужилаштва и деполитизација истих институција, али ниједан захтев није усвојен осим формирања председништва пленума.

          Други Пленум грађана БиХ одржаће се у петак, 14. фебруара, у 17.30 у просторијама Олимпијске дворане „Зетра“, до када ће бити формирано председништво пленума. До тада, ниједан захтев није усвојен.

          Учесници Пленума су позвали грађане који су припадници политичких партија да не учествују у Пленуму како не би дошло до политичких манипулација.

          Грађани су поручили да ће протести бити настављени као и до сада, сваки дан у 12 сати испред зграде Председништва БиХ.”

          Република Српска је, иначе, и данас показала инспираторима, организаторима и актерима бошњачког „пролећа“ да схвата одакле дувају ветрови и да поводом намера И планова „грађана” неће седети скрштених руку.

          Члан Председништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић оценио је да су последња дешавања у Федерацији БиХ /ФБиХ/ усмерена и на Републику Српску, а посреди је покушај рушења уставног поретка БиХ у целини, потом Републике Српске и њене легално изабране власти.

          „Наравно, није циљ оних који су осмислили нереде да се то заврши у Федерацији. Сва дешавања усмерена су и на Републику Српску. Једноставно, жели се променити Дејтонски мировни споразум. Хоће да укину одређене полицијске агенције. С друге стране, долази притисак за већу централизацију судова у БиХ и онда је слика у потпуности јасна“, нагласио је Радмановић.

          Последњи немири у ФБиХ, каже он, потврда су да Република Српска треба да поврати надлежности из обавештајно-безбедносних послова, јер су обавештајне службе заказале.

          „Никоме није познато ко све управља тренутном ситуацијом. Познато је да скоро сви политичари у БиХ и Сарајеву желе да промене поједине делове Устава БиХ. Види се ко жели централизацију и протести су разумљиви, али разарања нису. Они који су ово учинили, биће кажњени“, рекао је Радмановић за сутрашње издање бањалучког листа „Нови печат“.

          Он је нагласио да ни Председништво БиХ, које треба да буде информисано о таквим стварима, ни Савет министара БиХ, нити било ко од оних који добијају плату за то, нису имали никакве назнаке немира.

          „Једноставно, Република Српска мора поново да тражи овлашћења која је некада имала, а која јој припадају по Дејтону. То су надлежности из области обавештајне делатности“, истакао је Радмановић.

          Чудно је, каже он, да обавештајне службе БиХ имају око хиљаду запослених људи, а да нису ништа урадиле.

          „Од шест људи који су требало да добију информације, сигурно пет их није имало. По понашању полиције видело се да ни они немају информације. Али то су неке друге ствари у БиХ, које не функционишу“, рекао је Радмановић.

          Коментаришући позив чланова Председништва БиХ Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића упућен високом представнику да намеће нове законе, Радмановић је рекао да цели сарајевски политички круг, од рата па на овамо прикрива своју неспособност високим представником или неким другим из међународне заједнице.

          „Кад год не знају шта да раде, кад год нешто не могу да спроведу, у демократској расправи и процедури, онда позивају високог представника. Јасно је из неколико ствари које су се дешавале у последње време и које су претходиле свему овоме, па и овог што је у току, те позивања да високи представник интервенише, да је уплетена међународна заједница“, рекао је Радмановић.

          Ми из Републике Српске одавно одбијамо, а и сада ћемо одбити свако наметање. Одбили бисмо чак и оно што бисмо могли договорити у случају да га намеће високи представник, јер то је недемократски и непотребно. Ова земља не може да се развија плачући и клечећи да нам неко донесе закон“, поручио је Радмановић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари