Борци за људска права траже формирање комисије УН за истрагу обарања Боинга-777

ОБРАТИЛИ СЕ ГЕНЕРАЛНОМ СЕКРЕТАРУ ОЕБС И ВРХОВНИМ КОМЕСАРИМА УН И САВЕТА ЕВРОПЕ ЗА ЉУДСКА ПРАВА

  • Писмо потписало 25 бораца за људска права, међу којима су: председник руске друштвене организације „Правници за права и достојанствен живот човека“ Александар Брод, председник Института за европска истраживања Александар Гапоненко, француски новинар Фабрис Беор, летонски активиста за људска права Ејнарс Граудинш и директор Европског центра за геополитичку анализу из Варшаве Матеуш Пискорски

        РУСКИ и страни активисти за људска права позвали су генералног секретара ОЕБС и врховне комесаре УН и Савета Европе за људска права да формирају специјалну комисију за истрагу пада Боинга-777 на небу изнад истока Украјине.

         „Желимо да подстакнемо формирање комисије УН која би спровела и објавила резултате анализе онога што се догодило, дала политичку оцену тих догађаја… Ми просто нисмо могли да ћутимо поводом тога, зато смо написали писмо“ - рекао је агенцији РИА Новости председник московског Института за европска истраживања Александар Гапоненко.

         „Наш главни циљ је покретање с мртве тачке истраге о узроцима несреће… Могу да кажем да се због тако споре истраге, без журбе, појавило доста шпекулација, нагађања…

        Зато позивамо структуре којима се обраћамо да убрзају ток истраге, да стално врше јавну контролу те истраге“ - казао је за РИА Новости председник координационог савета руске друштвене организације „Правници за права и достојанствен живот човека“ Александар Брод.

        Брод је назвао померање истраге несреће за август 2015. године недопустивим.

         „Треба да буду објављени барем међурезултати истраге, како би се одбацила сва празна нагађања. Сматрамо да међународне институције, као што су УН, ОЕБС, Савет Европе не раде до краја свој посао, не обраћају увек пажњу на убиства цивила у Новоросији, гранатирање стамбених зграда, болница, на симптоме хуманитарне катастрофе“ - сматра саговорник агенције.

        Сличног мишљења је и Гапоненко, по чијим речима „ОЕБС се у овом случају сам себе је искључио из давања оцене онога што се догодило, из истраге“.

         „Овде, у Новоросији, кијевски режим очигледно врши злочине. УН се праве да то не постоји“ - додао је Гапоненко.

         „Писмо је потписало 25 бораца за људска права, међу којима су: председник координационог савета руске друштвене организације „Правници за права и достојанствен живот човека“ Александар Брод; председник Института за европска истраживања Александар Гапоненко; француски новинар Фабрис Беор; летонски активиста за људска права Ејнарс Граудинш; директор Европског центра за геополитичку анализу из Варшаве Матеуш Пискорски и други.

        Авион на лету MH17 Амстердам - Куала Лумпур пао је 17. јула у Доњецкој области. у њему се налазило 298 људи, од тога 27 Аустралијанаца и четири немачка држављанина, сви су погинули.

        Први канал руске државне телевизије је 15. новембра показао снимак који је направио амерички или британски сателит у тренутку напада јуришног авиона на малезијски Боинг.

        Из Вашингтона и Лондона за сада није било никаквих коментара.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари