Боливија национализовала све цивилне аеродроме
ЕВО МОРАЛЕС ДЕКРЕТОМ ПОНИШТИО УГОВОР СА ШПАНСКОМ ФИРМОМ SABSA
Ево Моралес
- Председник Боливије - поводом протеста шпанске дипломатије - поручио Мадриду: „Шпанија и још неке европске земље, још увек нису намириле штету нанету Латинској Америци за време колонијалне владавине“
- Моралес је такође најавио да - поготово странцима - неће дозволити приватни бизнис са водом, упозоривши: „Вода је национално богатство и припада свим становницима Боливије. Такав бизнис би значио нарушавање њихових људских права“
БОЛИВИЈСКИ председник Ево Моралес декретом је национализовао мрежу аеродрома у власништву фирме SABSA (Servicios de Aeropuertos Bolivianos SA) иза које стоје шпанске мултинационалне компаније Abertis и Aena, које зарађују одржавањем и изградњом саобраћајне инфраструктуре.
Ваздушне луке су у Боливији приватизоване 1996, а SABSA са државом има уговор о управљању и одржавању до 2025. године.
Одлуку о национализацији, Моралес је објасио тиме што SABSA није поштовала уговор којим се се обвезала да ће од 2006. до 2011. за одржавање и проширење аеродрома у Ла Пазу, Кохабамби и Санта Крузу инвестирати 26 милиона $. Председник Боливије је указао да је SABSA - током тих пет година - уложила само 5,6 милиона $.
Моралес је SABSA пре декрета нудио да инвестира 36 милиона $ у следећих девет година, што је управа компаније одбила.
Моралес је већ добио подршку синдиката запослених у национализованој компанији. Одмах потом је изјавио да је „јасно да SABSA не намерава да улаже, него само да извлачи профит на рачун државе“.
Упркос томе, најавио је да ће независној агенцији препустити да одреди правичну накнаду за евентуални губитак компанија Абертис и Аена.
Врх национализоване компаније одбио је да коментарише одлуку боливијског председника, али се огласило шпанско министарство спољних послова које је саопштило да „дубоко жали због недостатка претходног упозорења, а посебно због политике коју води боливијски председник“.
Моралес је одмах сазвао прес-конференцију и објавио да ће „преиспитати билатералне односе са Шпанијом“.
При том је подвукао: „Нисам чуо да имамо проблема у билатералним односима са Шпанијом, али, ако они тако мисле, то је њихово право и ми ћемо га поштивати. Ако не будемо могли да сарађујемо са шпанском владом, сарађивађемо са друштвеним покретима Шпаније. Наравно, они имају пуно право да се буне да би повратили изгубљено, али то не оправдава то што бране једне фирму која пљачка и поткрада државу у којој послује“.
Моралес је открио да је његова влада још пре три године размишљала о национализацији SABSA због упорног избегавања да инвестира у Боливију.
„Тадашњи премијер Шпаније, Хозе Луис Родригез Запатеро, апеловао је на моју добру вољу и замолио да изнова покренемо преговоре с компанијом. Осећамо се преваренима. Требало је да то национализујемо још пре три године, али смо мислили да ће Запатеро уверити власнике Абертиса и Аене да инвестирају у Боливију. То се, међутим, није догодило“, нагласио је боливијски председник.
За боливијску новинску агенцију АБИ Моралес је изјавио:
„Ако се докаже да је било некаквих улагања, ми ћемо обештетити SABSA, али мислим да ће пре уследити на захтев тој компанији да намири штету причињену боливијском народу. Уосталом, Шпанија и још неке европске земље, још увек нису намириле штету нанету Латинској Америци за време колонијалне владавине“.
Моралес је такође најавио да - поготово странцима - неће дозволити приватни бизнис са водом, упозоривши: „Вода је национално богатство и припада свим становницима Боливије. Такав бизнис би значио нарушавање њихових људских права“.