Бивши пољски министар одбране оптужен да је открио „Тајни план за случај напада Русије"

СЕЈМ МАРИУШУ БЛАШЧАКУ УКИНУО ПОСЛАНИЧКИ ИМУНИТЕТ, А КОНТРАОБАВЕШТАЈНА СЛУЖБА ПОКРЕНУЛА ИСТРАГУ         

Мариуш Блашчак у министарској пози

* Део плана, који је Блашчак у минулој изборној кампањи учинио јавним, предвиђа повлачење пољске војске до Висле и одбрану на линији утврђених подручја (мостобрана) Грудзиадз – Торун – Бидгошч и Отвоцк – Гарволин – Рики. Дакле: препуштање истока земље Русима...

* Тај план је у Варшави, уз усаглашавање са НАТО, био утврђен 2011-те - за претходног мандата премијера Доналда Туска, а Блашчак га је третирао као акт националне издаје

____________________________________________________________

          ПОЉСКУ потреса необичан политички скандал.

          Влада Доналда Туска одлучила је да за незаконито чињење јавним Тајног плана састављеног за случај „напада из Русије“ одговоран бивши министар Мариуш Блашчак.

          За то га оптужује пољска контраобавештајна служба која је обавестила државно тужилаштво.

          На захтев представника бившег оперативног команданта Оружаних снага, генерала Томаша Пјотровског, пољски Сејм (парламент) укинуо је Блашчаку посланички имунитет. Истовремено је објављено да  је војна пољска контраобавештајна служба покренула истрагу против њега.

          Обрадовали су се они пољски генерали које је он, док је био министар одбране, оптужио за кукавичлук и неподобност за службу.

          Блашчак је прошле године, још увек као министар, током предизборне кампање за изборе за Сејм објавио видео-клип открио део војног плана „Варта” који је сачињен у Генералштабу Војске Пољске.

          Блашчак је, као министар одбране скинуо тајност са тог плана и претворио га у материјал за изборну кампању.

          Сензационална је била главна стратешка идеја „Варте“.

          У случају напада Русије и Белорусије на Пољску, њена  војска је требало да се - у складу са тим планом - повуче на одбрамбену линију дуж реке Висле. Односно: линије утврђених подручја (мостобрана) Грудзиадз – Торун – Бидгошч и Отвоцк – Гарволин – Рики.

          Планом је било предвиђено да се Пољска на тој линији држи 10-14 дана, чекајући помоћ других земаља НАТО-а.

          Шта ако помоћ не дође од НАТО-а или нешто крене наопако? На ово питање у плану није било одговора.

          Тако је Генералштаб Пољске војске фактички предложио да се источна половина територије Пољске унапред и без борбе преда Москви, а да се Пољаци бране са западне обале Висле.

          Тај план је сродан пропуштеном 1939. године када се пољска војска, супротно предлозима Париза и Лондона, супротставила Немцима који су напредовали одмах на граници. И била брзо поражена.

          Пољацима је из Лондона и Париза саветовано  повлачење од границе и одбрана на Висли (само на другој страни). Око утврђених индустријских области Варшава – Модлин и Краков – Катовице.

          Пре неколико година, пољски Генералштаб је ову идеју пренео у савремене услове, само сменивши запад на исток.

          Објављивање детаља овог плана, пре свега географског сегмента, разбеснело је један број пензионисаних пољских генерала. По њиховом мишљењу, објављивање плана даје непотребне информације руској војној обавештајној служби.

          „Варта“ је разрађена 2011. током Тусковог претходног премијерског мандата, а Блашчак је њега и његову странку Грађанска платформа означавао као страну националне издаје.

          Планове „националне одбране“ немају све земље чланице НАТО, а оне које их имају - обавезно су их усагласиле са командом НАТО.

           Блашчак је продемонстрирао да у Варшави могу ради изборне кампање објавити и стратешки план усаглашен са НАТО.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари