Библијска гора Синај није планина Синај, већ - Хашем ал-Шариф код Еилата
ЈЕДАН ОД ВОДЕЋИХ ИЗРАЕЛСКИХ ЛИСТОВА - „JERUSALEM POST“ - ОБЈАВИО ТЕКСТ ПОД НАСЛОВОМ „УСТАНОВЉЕНА ЛОКАЦИЈА ГОРЕ СИНАЈ“
- Данашња планина Синај, која се налази у центру планинског масива Џабел-Муса на југу Синајског полуострва,не може да буде библијска гора Синај зато што у њеном подножју нема места где би се могле сместити хиљаде људи (према Библији 600 хиљада људи)
- Постоји још пет планина које разни стручњаци сматрају за библијску гору Синај. Три од њих налазе се на Синајском полуострву, једна на територији данашње Саудијске Арабије и једна, Карком, у израелском Негеву
- Једино могућа историјска и библијска гора Синај је - гора Хашем ал-Шариф која је близу Еилата, сада је на египатској територији.
ЈЕДАН од водећих израелских листова - „Jerusalem Post“ - објавио је обиман чланак посвећен трагању за библијском гором Синај.
Текст се појавио под насловом „Установљена локација горе Синај“.
Ево до чега је дошао у свом истраживању „Jerusalem Post“:
Јеврејска традиција не указује тачну локацију библијске горе Синај.
Од времена свете Јелене Константинопољске, мајке римског императора Константина, која је живела у 3.-4. веку наше ере и бавила се проналажењем места повезаних са библијском и јеванђељском историјом, хришћани за библијску гору Синај сматрају данашњу планину Синај која се налази у центру планинског масива Џабел-Муса на југу Синајског полуострва и највиша је тачка на полуострву. У подножју те планине налази се манастир Свете Јекатарине.
Ипак, та планина није могла бити библијска гора Синај зато што у њеном подножју нема места где би се могле сместити хиљаде људи (према Библији 600 хиљада људи). Сем тога, до ње се може стићи само преко планина, а у Библији ништа не указује на то да су Јевреји који су изашли из Египта ишли преко планина.
Има још пет планина које разни стручњаци сматрају за библијску гору Синај. Три од њих налазе се на Синајском полуострву, једна на територији данашње Саудијске Арабије и једна, Карком, у израелском Негеву.
Међутим, у последње време већина стручњака се сложила у односу на другу варијанту која се сада у научној средини сматра за доминантну хипотезу.
Научници су пошли од тога да је у Библији дато растојање горе Синај од три тачке у рачунању. Гора Синај налази се на растојању 11 дана пута од оазе Кадеш-Барнеа, коју научници идентификују као данашњу Еин ал-Кудејрат - оаза у источном Синају. Гомила избеглица може да прелази највише 15 километара дневно, према томе, растојање од Кадеш Барнеа до горе Синај није више од 165 километара.
Гора Синај је 14 дана пута од оазе Елим, која се идентификује као садашња оаза Ујун-Муса на источној обали Црвеног мора, одакле су Јевреји после преласка преко мора кренули према гори Синај.
Гора Синај налази се на оном месту на које је млади Мојсије могао да претера овце из миђанског логора зато што му се на гори Синај јавио Бог из пламеног жбуна. Трагови присуства Мадиана у Ерец-Израелу нађени су само у савременој израелској оази Тимна и зато гора Синај треба да буде близу Тимне.
Узимајући у обзир повезаност ове три основне тачке може се добити једино могућа историјска и библијска гора Синај је - гора Хашем ал-Шариф која је близу Еилата и сада се налази на египатској територији.
У корист горе Хашем ал-Шариф такође говори и следеће.
Она није много висока (874 метра), па је 80-годишњи Мојсије лако могао да се попне на њен раван врх. У подножју те планине налази се огроман плато где су се могле сместити стотине хиљада људи, који слушају и виде Мојсија.
Гора Хашем ал-Шариф састоји се од седреника - лаког камена, чије се велике плоче могу лако руком подизати. Ако је Мојсије урезао 10 заповести на плочи од седреника, онда су натписи могли бити читљиви са обе стране камена, зато што се натпис урађен на таквом камену провиди па се кроз њега види са обе стране.
Сем тога, на гори Хашем ал-Шариф налази се највећи број древних светилишта на Синају, што потврђује да је она одвајкада била култно место. Према томе, управо је ова гора могла бити место око којег су се одиграли историјски догађаји који су постали основа за стварање библијског мита.
Занимљиво да хебрејска Википедија такође признаје гору Хашем ал-Шариф за највероватније место на којем се налази библијска гора Синај. Међутим, за разлику од државе, у Израелу су историјска наука и археологија одвојене од црквене традиције.
Превод Ксенија Трајковић