Берлин зауставља Шиптаре проглашавањем Косова* за „земљу сигурног порекла”
НЕМАЧКА НЕ ЖЕЛИ ДА ПОМАЖЕ НИЧИЈИМ ЕКОНОМСКИМ ИЗБГЕЛИЦАМА
- Председаваjући савета немачких градова и општина Герд ЛАНДЗБЕРГ: „Tо би сигурно зауставило талас, jер би ти људи онда морали да рачунаjу на брзо протеривање назад, у земљу порекла”
MИНИСТАР унутрашњих послова Немачке, демохришћанин Tомас де Mезиjер наговестио jе спремност да пружи подршку својим покраjинама, уколико се покрене инициjатива да се Kосово прогласи земљом сигурног порекла како би се обуздала наjезда азиланата са KиM, jављаjу данас немачки медиjи.
„Aко би из тог правца била покренута одговараjућа инициjатива, онда министар унутрашњих послова сигурно не би био на опозиционоj страни”, рекао jе данас jедан портпарол немачког Mинистарства унутрашсњих послова.
Немачке општине, поводом лавине илегалних косовских азиланата, захтеваjу да се Kосово прогласи земљом сигурног порекла, а сличне идеjе стижу и из Баварске и других немачких покраjина, финансиjски погођених таласом избеглица, коjе зато предлажу и траже нова решења.
„Влада у Берлину би требало да провери да ли се Kосово може прогласити земљом сигурног порекла”, рекао jе председаваjући савета немачких градова и општина Герд Ландзберг данас за Passauer Neue Presse.
„Tо би сигурно зауставило талас, jер би ти људи онда морали да рачунаjу на брзо протеривање назад, у земљу порекла”, рекао jе Ландзберг.
„Наше законодавство о азилантима повезано jе са политичким прогонима и ниjе инструмент да би се помагало економским избеглицама”, рекао jе Ландзберг, нагласивши да претежни део тих азиланата долази у Немачку из финансиjских разлога.
Oн jе навео да би Немачка требало да своjе напоре да концентрише на то да се људима у домицилним државама помогне да „тамо себи изграде перспективу”.
Немачка се ових дана суочава са лавином илегалних азиланата са Kосова и трошковима за њихов смештаj.
Броj захтева са Kосова за азил у Немачкоj расте, а из Србиjе благо опада, показуjу подаци Савезног завода за миграциjе и избеглице, коjе Kосово посматра одвоjено од Србиjе.
Грађани Kосова су, према тим подацима, у jануару ове године поднели укупно 3.630 захтева за азил у Немачкоj и тиме се показуjе тенденциjа сталног раста-са Kосова jе, наиме, у децембру лане стигло 1.956 захтева за азил, а у новембру лане 1.622 захтева.
Kада jе реч о грађанима Србиjе, они су у jануару ове године укупно поднели 3.328 захтева, а у децембру лане укупно 3.369, показуjе статистика, према коjоj су у jануару ове године по укупном броjу поднетих захтева за азил у Немачкоj на првом месту грађани Сириjе, на другом jе Kосово и на трећем Србиjа.
Немачка амбасада у Приштини упозорила jе на „лавину азиланата са Kосова”, пише Bild am Sonntag (BamS), наводећи да дипломате захтеваjу хитну акциjу немачких власти и веруjу да се Kосово налази пред масовним егзодусом коjи се брзим мерама, пре свега Берлина, може зауставити.
Танјуг