Бећировић лаже да је цела БиХ за НАТО и да је Српска „нижи ниво власти“

ДЕЛЕГАЦИЈА НАТО НА ЧЕЛУ СА СТОЛТЕНБЕРГОВИМ ЗАМЕНИКОМ МИРЧОМ ЏОАНОМ У САРАЈЕВУ

* Денис БЕЋИРОВИЋ: О неутралности ми не можемо говорити. То не постоји. Каква неутралност? Зар може нижи ниво власти, неовлаштен и ненадлежан, да кроји државну политику БиХ?!

* Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Став Републике Српске је јасан, опредељени смо за сарадњу и задовољни што је и самим Програмом реформи указано да се њиме не прејудицира чланство у НАТО. С друге стране, ни НАТО не врши притисак око чланства, и на жалост појединих из Федерације, и њихови скорашњи коминикеи су били прилично избалансирани јер су свесни да о том питању не постоји јединствен став у оквиру БиХ

* Срђан ПЕРИШИЋ, професор геополитике на Универзитету у Источном Сарајеву: Циљ доласка НАТО делегације али и помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмса О'Брајена јесте покушај дисциплиновања Републике Српске. То је удар на Републику Српску. Обе посете су удар и видимо из њихових изјава да су дошли са захтевом да БиХ што пре уђе у НАТО. То Република Српска неће дозволити

* Министар безбедности Ненад НЕШИЋ: Српска је за војну неутралност и суверенитет без уплитања странаца. Нико не говори о сецесији него да је сецесија реакција на акцију која се зове унитаризам

_____________________________________________________

         ДЕЛЕГАЦИЈА НАТО-а, предвођена замеником генералног секретара Мирчом Џоаном, започела је званичну посету Сарајеву.

         Низ састанака са представницима институција на заједничком нивоу обележили су политички испади бошњачког члана Председништва Дениса Бећировића.

         Самоиницијативно, без усаглашеног става Председништва, Бећировић је тврдио да БиХ није неутрална већ опредељена и да је њен стратешки циљ пуноправно чланство у НАТО.

         Из Републике Српске категорички одбацују изјаве Бећировића.

         Подсећају да од 2017. године постоји резолуција о војној неутралности, те да је сарадња са НАТО-ом у складу са програмом реформи из 2019. који не прејудицира чланство БиХ у овој алијанси.

         Заменик генералног секретара НАТО-а Мирче Џоана у Председништву са Жељком Комшићем и Денисом Бећировићем. Након разговора, Бећировић тврди - стратешки циљ БиХ је пуноправно чланство у НАТО-у.

         С ким је Бећировић то усагласио, није познато. Јер је став Републике Српске по том питању јасан - неутралност.

         - О неутралности ми не можемо говорити. То не постоји. Каква неутралност? Зар може нижи ниво власти, неовлаштен и ненадлежан, да кроји државну политику БиХ - рекао је Бећировић.

         А Устав БиХ је јасан. Без сагласности ентитета, у овом случају Републике Српске, нема ни званичног става БиХ.

         - Став Републике Српске је јасан, опредељени смо за сарадњу и задовољни што је и самим Програмом реформи указано да се њиме не прејудицира чланство у НАТО. С друге стране, ни НАТО не врши притисак око чланства, и на жалост појединих из Федерације, и њихови скорашњи коминикеи су били прилично избалансирани јер су свесни да о том питању не постоји јединствен став у оквиру БиХ - навела је Жељка Цвијановић, српски члан Председништва БиХ.

         Занимљиво да током састанка у Председништву нико од амбасадора чланица НАТО-а није спомињао чланство БиХ, каже Марко Милисав, саветник српског члана Председништва, који је у име Жељке Цвијановић присуствовао састанку.

         Одговор Бећировићу стигао је и из руске Амбасаде. За став бошњачког члана Председништва кажу да је његов лични и да не искључују могућност да га хваљени "доказани пријатељи" изненада разочарају.

         - Господину Бећировићу се очигледно не свиђају "руски играчи" у БиХ, али веома је приметна његова страсна жеља да буде амерички играч. Како народ каже, бујрум - навели су из Амбасаде Русије.

         Руска Федерација и Република Српска нашли су се на удару делегације НАТО-а и током састанка са појединим члановима Савета министара.

         - НАТО је забринут због реторике поделе и сецесионизма у БиХ, као и злоћудног утицаја Русије - сматра Мирче Џоана, заменик генералног секретара НАТО-а.

         Међу члановима Савета министара био је и министар безбедности Ненад Нешић.

         Јасно је указао на став Републике Српске. Војна неутралност, суверенитет без уплитања странаца. И на оптужбе о сецесионизму, Нешић је имао конкретан одговор.

         - Нико не говори о сецесији него да је сецесија реакција на акцију која се зове унитаризам. Да ми из Републике Српске желимо поштовање Дејтонског мировног споразума, да желимо уставни поредак и да желимо да задржимо надлежности које Република Српска има по Дејтонском мировном споразуму и то је све што ми у овом тренутку желимо - поручио је Нешић.

         У вечерњим сатима, на састанку са НАТО делегацијом и представницима оба дома Парламентарне скупштине. За познаваоце међународних односа и геополитике нема спора. Примарни циљ доласка НАТО делегације али и помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмса О'Брајена јесте покушај дисциплиновања Републике Српске.

- Ово је удар на Републику Српску. Обе посете су удар и видимо из њихових изјава, они су дошли са захтевом да БиХ што пре уђе у НАТО. То Република Српска неће дозволити - тврди Срђан Перишић, професор геополитике, Универзитет у Источном Сарајеву.

         Посета делегације Северноатлантског савета и ставови изнесени само су увертира за долазак Џејмса О'Брајена у дводневну посету Сарајеву. Ове де посете Бећировић је оценио као најважније у овој години.

         Портпарол СНСД-а Радован Ковачевић поручио је Бећировићу да су сви пристали да постоји сарадња са НАТО савезом, али не и пут према алијанси.

          Ако не верује, каже Ковачевић, нека пита Жељка Комшића, који је заједно са Шефиком Џаферовићем а на иницијативу Милорада Додика у Председништву, гласао за Програм реформи који никако не прејудицира чланство БиХ у НАТО пакту.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари