БАРОЗОВА ПОРТПАРОЛКА: „Геноцид“ ће Николићу бити снажно предочен, ако буде нужно

ТОМИСЛАВУ НИКОЛИЋУ ИЗ БРИСЕЛА ПОКАЗАЛИ - НА ШТА ИХ ЈЕ СВЕ

ПОВОДОМ СРЕБРЕНИЦЕ БИО НАВИКАО БОРИС ТАДИЋ

Пиа Аренхилде Хансен

  • Мало им „геноцид“ - Сребреницу прогласише за „злочин против целе људске врсте“ 

​         „ЗЛОЧИНИ у Сребреници у јулу 1995. су били злочин против целе људске врсте и то никад не смемо заборавити и никад дозволити да се то понови. Став Европске уније је да је у Сребреници почињен геноцид, зато се одлучно одбацује сваки покушај да се изнова пише историја“, поручила је Пиа Аренхилде Хансен, портпаролка Европске комисије и Хозе Мануела Бароза, председнику Србије Томиславу Николићу поводом његове прединаугурационе изјаве да се у Сребреници догодио злочин, али не и геноцид.

​         Упитана - да ли ће Николић 14. јуна бити нормално примљен у Бриселу, упркос таквој изјави о Сребреници и поруци да је „Вуковар српски град“, Барозова портпаролка је подвукла: „Став о Сребреници је јасан. И, биће снажно предочен ако буде нужно“.

​         На крају је подвукла: да је за ЕУ „масакр у Сребреници био геноцид, како су то потврдили Међународни кривични суд за бившу
Југославију и Међународни суд правде и то никад не смемо заборавити и никад дозволити да се то понови“.

​         Како се једино и могло очекивати, и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон нашла је могуће и потребно да Николића упозори да одговорни политичари треба да буду „привржени духу сарадње и помирења у региону“ и да користе „одговорну, јасну и једнозначну реторику“.

​         Како је пренела њена портпаролка Маја Коцијанчић, ЕУ снажно одбацује сваки покушај прекрајања историје, истичући да је „масакр
у Сребреници био геноцид“ и „злочин против човечности који се не сме никад заборавити нити поновити“.

​         Нимало забринута због тога што је Хашки трибунал „геноцидом у Сребреници“прекројио историју, она је у име Ештонове додала:“Политички лидери на Западном Балкану треба стално да показују приврженост духу сарадње и помирења у региону”.

​         Да ЕУ-чорба буде још гушћа, постарао се званичник Парламентарне скупштине Савета Европе Пиетро Марценаро, рекавши: 
„Негирањем геноцида у Сребреници 1995, новоизабрани председник Србије Томислав Николић бацио је сенку на функцију председника.

​         Признавање одговорности свих страна у сукобу који је разорио територију бивше Југославије између 1991. и 1995. предуслов је за помирење. Хашки трибунал и Међународни суд правде оквалификовали су као „геноцид“ акте које су починили босански Срби у Сребреници 1995. а који су довели до убиства више од 8.000 људи“.

​         Није ни мало случајно ни што је агенција АП у исто време оценила да је Николић ставом о Сребреници уздрмао крхку стабилност на Балкану.

​         Ни мање ни више!

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари