БАРОЗО: Од ЕУ ћемо направити федерацију националних држава, а не супердржаву

ПРЕДСЕДНИК ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ

ПРЕД ПОСЛАНИЦИМА ЕВРОПАРЛАМЕНТА У СТРАЗБУРУ

Хозе Мануел Барозо 

  • Хозе Мануел Барозо упозорио да ниједна европска држава, ма како велика била, не може сама да се такмичи са силама као што су Сједињене Државе и Кина, и да зато морају остати заједно
  • Кад је брод у олуји, од посаде се тражи апсолутна лојалност, рекао је Барозо, чији је 45-минутни говор често био прекидан аплаузима
  • Циљ није стварање супердржаве, него демократске федерације националних држава која би била у стању да се суочи с проблемима путем заједничког суверенитета
  • Европска Централна Банка добила би далеко већу моћ над око 6.000 банака унутар еврозоне

        ТРЕБА нам еволуција ЕУ у федерацију држава. То је неопходно и због борбе континента против економске кризе. Другим речима, треба нам нека врста „Сједињених европских држава - рекао је у Стразбуру председник Европске комисије  Жозе Мануел Барозо.

        Барозо је при том подвукао да циљ није стварање супердржаве, него демократске федерације националних држава која би била у стању да се суочи с проблемима путем заједничког суверенитета.

        Стварање овакве федерације, како је рекао, на крају ће изискивати и нови устав, рекао је Барозо.

        Европа је у дубокој политичкој, економској и друштвеној кризи, упозорио је Барозо и нагласио да баш зато мора постати федерација.

        Он се у говору пред европским посланицима заложио за јачање федералне компоненте ЕУ и најавио је измене Лисабонског споразума.

        „Садашња ЕУ мора да еволуира. Потребно је да се креће ка федерацији држава чланица“, поручио је Барозо у обраћању Европском парламенту, а пренела агенција АФП.

        Председник Европске комисије је упозорио да ниједна европска држава, ма како велика била, не може сама да се такмичи са силама као што су Сједињене Државе и Кина, и да зато морају остати заједно.

        „Кад је брод у олуји, од посаде се тражи апсолутна лојалност“, рекао је Барозо, чији је 45-минутни говор често био прекидан аплаузима.

        Председник се заложио за довршење економске и монетарне уније као први корак ка банкарској унији, као и за даље кораке ка трансформацији ЕУ у европску федерацију.

        Своје иницијативе назвао је „квантним скоком - главним кораком према стварању банкарске уније“. Према истом плану, Европска Централна Банка добила би далеко већу моћ над око 6.000 банака унутар еврозоне.

        „Неке кораке можемо предузети и у оквиру постојећег споразума, али посао не можемо завршити без новог споразума”, упозорио је Барозо и најавио да ће Комисија пре следећих европских избора, заказаних за 2014. годину, предложити нацрт новог споразума уместо Лисабонског.

        Он је упозорио на растућу опасност од национализма и популизма који се, како је рекао, хране текућом економском и политичком кризом.

        Барозо је рекао да треба оснажити европске дипломатске и одбрамбрене капацитете да би ЕУ постала озбиљан играч на глобалној политичкој сцени.

„Шпанија се неће покоравати диктату Брисела“

МАРИАНО РАХОЈ ОДБИО ПОЈЕДИНЕ МЕРЕ ШТЕДЊЕ

        Шпански премијер Мариано Рахој одбио је могућност да Шпанија спроведе нове мере штедње, у замену за нову помоћ ЕУ фондова, на начин како је то прописао Брисел те нагласио како Европа не би смела диктирати мере штедње као услов. Посебно је истакао како неће бити резања пензија, упркос чињеници да се и тај потез од Шпаније очекује уколико жели да добије нови кредит.

        Финансијска тржишта очекују да ће Шпанија ипак брзо затражити помоћ од Европских фондова, али Рахој - барем ако је судити према његовим најновијим изјавама - овај пут не жели попустити притиску и увести нове мере, као што је то ових дана направио Португал.

        „Ја не могу прихватити чињеницу да нам се диктира где треба резати, а где не“, нагласио је у свом првом телевизијском интервјуу још од децембра прошле године, преноси АФП. Истиче како треба пажљиво проучити услове под којима би било могуће добити помоћ: „постоје одређене границе, преко којих нисмо спремни прећи“. Рахој је истакао како се порез на додану вредност више нипошто неће дизати, а такође се не смеју дирати ни пензије.

        „Уколико постоји један сектор који се не сме дирати, онда су то пензије, јер пензионери су у најтежем положају“, рекао је Рахој .

        Шпанија је већ договорила до 100 милијарди евра кредита за спашавање банкарског сектора. Рахој је истакао у интервјуу како је испреговарао „повољне услове“, те да је апсолутно уверен „како ће се сви понашати разумно.“

        Прошле године, Шпанија је имала дефицит од 8,9 посто бруто домаћег производа (БДП), што је знатно изнад циљане вредности - сада мора до 2014 смањити дефицит на 2,8 посто БДП-а.

        Влада премијера Рахоја у протеклих девет месеци донела је низ мера, укључујући повећање ПДВ-а, пооштравање услова за накнаде за незапослене и реформе тржишта рада. Мерама штедње снажно су се успротивили синдикати, који за суботу припремају велике протесте широм земље.

        У исто време Мадрид има великих проблема и када је реч о Каталонцима који су јуче одржали огроман протест, од чак 1,5 милиона људи, тражећи независност и одцепљење Каталоније од Шпаније.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари