Балкански Бенелукс мала врата за Велику Албанију

ШЕФ МАКЕДОНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ НИКОЛА ПОПОСКИ КОД ШТЕФАНА ФИЛЕА

Филе и Попоски

  • Влада у Скопљу, скопска штампа и „Македонски светски конгрес“ замисао о стварању „Балканског Бенелукса“, који би обухватио Македонију, Косово, Албанију и Црну Гору, доживели као покушај да се заобилазним путем створи Велика Албанија
  • Попоски је европском комесару рекао да схвата значај билатералне везе с Косовом, Црном Гором и Албанијом, али је указао да са истим циљем Македонија треба да се сарађује и са Србијом, Бугарском, Грчком
  • Филе се „заклео“ да „Балкански Бенелукс“ није његова замисао

        ЕВРОПСКИ комесар Штефан Филе и шеф македонске дипломатије Никола Попоски су у Бриселу истакли да ни један вид регионалне сарадње на Западном Балкану не сме искључити било коју земљу.

        Филе и Попоски су тако, на конференцији за штампу, одговорили на молбу да кажу како гледају на оштро реаговање владе у Скопљу на замисао о стварању „Балканског Бенелукса“, који би обухватио Македонију, Косово, Албанију и Црну Гору, као и на тумачења скопске штампе и „Македонског светског конгреса“ да је то покушај да се заобилазним путем створи Велика Албанија.

        Замисао о „Балканском Бенелуксу“ је у Скопљу оцењена као покушај да се тешњом политичко-економском сарадњом створи оквир у којем ће убедљива етничка већина бити албански живаљ, а што је подржао и један члан македонске владе, Албанац по народности, и то у присуству албанског премијера Саљија Бериша, на једном састанку у Приштини.

        То је изазвало одлучно противљење македонске владе, а Попоски је у Бриселу поновио изјавио да је циљ Македоније да „цели регион постане део Европске уније и да то је кључна покретачка снага свега што чинимо и наше спољне политике“.

        Попоски је предочио значај регионалне сарадње, али је истакао и важност да се „делује без дискриминације“ и да, уз билатералне везе с Косовом, Црном Гором и Албанијом, са истим циљем треба да се сарађује са Србијом, Бугарском, Грчком.

        Филе је нагласио да предлог за стварање Балканског Бенелукса није његова замисао и да је на партнерским земљама да успоставе овај или онај регионални оквир за сарадњу.

        Филеово „прање руку“ није случајно.

        У македонским изворима и медијима је предочено да овај предлог искључује Србију и Босну и Херцеговину, а постављено је и питање зашто би Црна Гора улазила у такав политичко-економски механизам ако ускоро треба да почне директне преговоре о чланству с ЕУ, па је извучен закључак да би то била „мала врата“ за Велику Албанију.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари