Азербејџанци лупају на отворена врата: доказују да је Лавров јерменског порекла

ТВРДЕ ДА МОСКВА „НАВИЈА“ ЗА ЈЕРМЕНЕ ЈЕР ЈЕ ШЕФ ЊЕНЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ЈЕРМЕНИН ИЗ ТБИЛИСИЈА

Сергеј Лавров

  • Гласило азербејџанске пропаганде Haqqin.az: Лавров има тбилиске корене јер је његов отац грузијски Јерменин, и презива се Калантаров“
  • „Имам тбилиске корене, зато што је мој отац оданде, у мени тече јерменска крв и ниједна друга. Та крв ми ни у чему не смета“ - изјавио је Сергеј ЛАВРОВ 2005. године на Јереванском словенском универзитету

        ПОЧЕТКОМ године азербејџански медији решили су да се поново позабаве Министарством иностраних послова Русије.

        Гласило пропаганде званичног Бакуа - Haqqin.az - објавио је 2. фебруара чланак са оваквим називом: „Па, С. Лавров је наш, грузијски Јерменин Калантаров“.

        У том тексту се формално говори о незадовољству Тбилисија због изјава Сергеја Лаврова о претњи од стране Исламске државе у грузијском Панкиском кланцу.

        „Сада стижу информације да Исламска држава користи ту тешко доступну територију за обуку, одмор и попуњавање својих залиха“ - изјавио је раније шеф руске дипломатије. Почетком месеца грузијски председник Георгиј Маргвелашвили посетио је ту област да би се уверио да је кланац безбедан“ - пренео је Haqqin.az.

        Истовремено је речи председника Грузије изговорене у селу Дуиси („Ја и наши гости смо се уверили да је у кланцу све безбедно, ситуација с криминалом је чак и боља“) представио као „одговор Тбилисија на учестале испаде Москве“.

        Овај зербејџански провладин портал покушао је да убије два зеца једним ударцем: a) да представи Тбилиси као „жртву“ руске дипломатије и б) да подсети на „етничко порекло“ Лаврова.

        „Неки чак пишу увређено да, на крају крајева, Лавров има тбилиске корене јер је његов отац ипак наш, грузијски Јерменин, и презива се Калантаров“ - пише специјални дописник Haqqin.az Фридон Дочија.

        Није случајно што је управо друго питање, које суштински има другоразредни значај у контексту констатованог руско-грузијског неслагања, стављено у наслов чланка.

        Портал Cebhe.info, основан крајем 2015. године, можда рачунајући на повећање рејтинга, честитао је сународницима 1. јануар, објавивши „раскринкавајући“ материјал под називом „Тајне јерменског министра с презименом Калантаров“.

        Ослањајући се на вест Pressafoto, овај портал тврди да „ни у једном званичном документу нема податка где се родио Сергеј Лавров“. Потом наглашава да је, по речима грађана Тбилисија, Лавров ишао у школу бр. 84. Али, да су „његови трагови тако добро уклоњени, да је немогуће наћи било шта о њему“.

        И Cebhe.info тврди да бивше презиме Лаврова није „Лаврентјан“, већ „Калантаров“.

        „Отац Лаврова био је из богате породице Калантаров. Његов деда Калантаров био је члан тбилиске скупштине“ - наставља портал.

        Испади на рачун шефа руске дипломатије су стара традиција пропаганде Бакуа. Тако још 2. септембра 2015. године сумњиве пасусе о Лаврову објављује лист Yeni Musavat.

        Када су се у Јеревану срели министар одбране Јерменије Сејран Огањан и амбасадор Русије Иван Волинкин, а у Бакуу је председник Илхам Алијев примио Лаврова.

        Мусаватисти наглашавају да такво подударање није случајност: „Тог дана се јерменска армија активирала на граници, усмеривши ватру у цивилно становништво. То што Лавров није ни реч рекао о томе, а паралелно се одражавао састанак руског амбасадора с Огањаном, развејава сумње да иза свега стоји рука Русије“.

        Musavat даље пише да „Лавров, који је дошао по специјалном Путиновом налогу, користећи потенцијал 102. војне базе, интензивира јерменске провокације против Азербејџана“.

        „Демонстрирајући немилосрдност против цивилног становништва, он (Лавров) је покушао да диктира Бакуу сопствене услове“ - наводи се у чланку. Опозиционари су уверени да Лавров, иако малтене сваке године посећује Баку, није извршио „чак ни мизерни позитиван утицај“ на решавање проблема Карабаха.

        Musavat је 8. августа 2015. године објавио још „отворенији“ чланак.

        „Министар јерменског порекла је створио идеалне услове за напредовање својих сународника у МИП Русије“ - пишу аутори. „То и јесте један од разлога отезања са решавањем проблема Карабаха“, закључује лист.

        Његови новинари заснивају своје тезе на „открићима“ бившег сарадника МИП с 30-годишњим стажом, чије име се држи у тајности. Исти је тврдио да је захваљујући залагању Лаврова за амбасадора Русије у Ирану именован Јерменин Леван Џагарјан (такође из Тбилисија).

        А његов азербејџански колега Али Мустафабејли, који је својевремено био виши по рангу, „није напредовао ни корак“ у каријери.

        Musavat је 2004. годину прогласио „годином јерменске ренесансе“ у МИП, на чије чело је тада дошао Лавров. У Бакуу сматрају да је за 11 године његовог руковођења „број Јермена на водећим функцијама нагло порастао“.

        У чланку се такође истиче презиме „Калантаров“.

        Musavat се плаши за будућност руске дипломатије у којој централну улогу игра утицајни Лавров: „Шта год да буде, Јерменин остаје Јерменин, и у одлучујућим ситуацијама јерменска крв која тече Лавровљевим венама одиграће одлучујућу улогу и он ће донети одлуку у корист Јермена“.

        Остављајући оптужбе да Лавров гура своје земљаке у МИП Русије на савести аутора, рећи ћемо да први човек МИП РФ не скрива своје корене, али се и не хвали њима.

        „Имам тбилиске корене, зато што је мој отац оданде, у мени тече јерменска крв и ниједна друга. Та крв ми ни у чему не смета“ - изјавио је он 2005. године на Јереванском словенском универзитету. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари